Labrador zachránil život malému diabetikovi. Vycítil nízky cukor v krvi

1132

    Sedemročný školák z kalifornskej Pasadeny má cukrovku prvého typu a jeho telo si nevie samo vyrobiť inzulín. Pod kožou má síce implantované merače, ktoré mu hladinu cukru v krvi neustále monitorujú, čierny labrador Jedi je však výkonnejší.

    Dráma nastalo uprostred noci, keď bola celá rodina ponorená do sveta snov. Jedi v jednej chvíli vycítil, že chlapcovi hrozí nebezpečenstvo, vyskočil na posteľ a Lukovu matku prebudil.

    „Luke ležal hneď vedľa, len centimetre odo mňa, ale bez Jediho by som nemala ani poňatia, že sa môj syn práve ocital v nebezpečných hodnotách,“ opísala na Facebooku Nuttallová. Glukometer jej synovi nameral iba 3,1 milimólov na liter. Normálne hodnoty u zdravého človeka sa pohybujú medzi 4 až 6 milimolov na liter, podľa Americkej diabetickej asociácie trpia prvým typom cukrovky päť percent diabetikov.

    Rozpoznať nízku alebo vysokú hladinu cukru v krvi človeka po čuchu sa Jedi začal učiť už ako šteňa. Lukovej matke teraz päťročný pes dokáže dať presne najavo, čo sa s jej synom deje: keď hladina cukru klesá, prinesie tzv. Bringsel (špeciálny prívesok k obojku) a skloní sa. V opačnom prípade s ním začne mávať. U diabetu prvého typu sa to stáva aj niekoľkokrát za deň, píše CBS News.

    „Jediho upozornenie často predchádzajú meracie zariadenia, a ten tak chráni Luka pred nepríjemnými pocitmi a zdravotnými problémami, ktoré idú ruka v ruke so zmenou hladiny cukru v krvi. Ale jeho práca ide oveľa ďalej, Jedi tiež Luka chráni pred samotou, strachom. Je to jeho neustály spoločník,“ opísala Nuttallová v piatok 4. marca na Facebooku, kde jej príbeh zdieľalo viac ako 170 tisíc ľudí.

    Luke a Jedi sa od seba nepohnú, nech sú kdekoľvek – na záhrade, v škole, ale ani u lekára. „Jeden druhého miluje. Nedokážem vysvetliť ich puto, ale je veľmi silné a krásne,“ dodala šťastná matka.