Polícia v americkom štáte Indiana v pondelok po naháňačke dopadla väzňa Caseyho Whitea, ktorý utiekol pred desiatimi dňami spoločne s jednou z dozorkýň z väznice v Alabame. Členka väzenskej ostrahy Vicky Whiteová, ktorú nespája s hľadaným väzňom rodinná príslušnosť, sa po dolapení dvojice zastrelila, informovali tamojšie úrady. White bol stíhaný za vraždu a polícia ho označovala za extrémne nebezpečného. Stále nie je celkom jasné, prečo sa dlhoročná dozorkyňa rozhodla s väzňom utiecť, podľa vyšetrovateľov spolu ale zrejme udržovali romantický vzťah.

Dozorkyňa Whiteová podľa vyjadrenia miestneho koronera zomrela v nemocnici v utorok okolo 02:00 SELČ na strelné zranenia, ktoré si sama spôsobila pri policajnej naháňačke.

Celá aféra vypukla 29. apríla, kedy Whiteová vyzdvihla Whitea z jeho cely a povedala ostatným, že ho vedie na psychologické vyšetrenie. Namiesto toho však obaja utiekli. Polícia čoskoro vyhlásila celoštátne pátranie a varovala občanov, aby sa nesnažili Whitea sami zadržať.

Polícia pri naháňačke do ich automobilu narazila, čím spôsobila ľahšie zranenie utečenému väzňovi.

Whiteová bola dlhoročnou zamestnankyňou väznice a v deň úteku bola posledný deň v práci pred odchodom do dôchodku. Nedávno pritom predala svoj dom a kolegom hovorila, že by chcela stráviť viac času na pláži.

„Ten útek bol očividne dobre naplánovaný a vypočítaný. Veľmi sa na to pripravovali. Mali veľa zdrojov, mali hotovosť, mali autá,“ povedal Rick Singleton, šerif okresu Lauderdale v Alabame, odkiaľ dvojica utiekla. „Skončil tým veľmi dlhý, stresujúci a náročný týždeň a pol,“ dodal potom k pondelkovému zákroku polícia v Indiane.

Útek z najprísnejšie stráženého väzenia v Austrálii

Auto, v ktorom utečenci odišli, sa našlo neskôr v štáte Tennessee. Stopa pri ňom však vychladla. V nedeľu potom ale dostala polícia tip na človeka podobného Whiteovi videného v umývačke áut v meste Evansville v štáte Indiana.

Deň nato sa ich podarilo identifikovať neďaleko tamojšej policajnej stanice. Keď k nim policajti pristúpili, začali White s Whiteovou unikať v aute. Polícia pri naháňačke do ich automobilu narazila, čím spôsobila ľahšie zranenie utečenému väzňovi. Dozorkyňa sa podľa miestneho šerifa Davea Weddinga pri incidente sama postrelila a spôsobila si vážnejšie poranenie. Koroner neskôr potvrdil jej úmrtie.

Realitný magnát strávil štyridsať rokov na úteku! Za vraždu priateľky dostal doživotie

Smrť Whiteovej podľa agentúry AP ešte prehlbuje nejasnosti ohľadom celého prípadu, polícia totiž dúfala, že sa od dozorkyne dozvie viac informácií o priebehu úteku a motíve činu.

Blízki aj spolupracovníci Whiteovej totiž médiám povedali, že ich krok veľmi prekvapil. „Zveril by som Vicky svoj život,“ povedal prokurátor okresu Lauderdale v Alabame Chris Connolly. „Keď sme od väznice niečo potrebovali, tak ona bola naša spojka, spoľahlivý zamestnanec. Preto je to také šokujúce,“ dodal.

Tony z Vyvolených skončil v base! Sám sa prihlásil políciu

White bol v septembri roku 2020 obvinený z vraždy. V tom čase si už odsluhoval 75-ročný trest za mrežami za predchádzajúce zločiny, vrátane vlámania, krádeže auta či úteku pred políciou. Za vraždu mu v Alabame hrozil až trest smrti.