Správanie ľudí sa výrazne zmenilo od tej doby, čo sa objavili chytré telefóny, ale naše prostredie tomu nebolo prispôsobené,“ hovorí Soren Luckins, zakladateľ melbournského grafického štúdia Büro North.

U prechodov pre chodcov sú hrbolčeky, ktoré majú upozorniť zrakovo postihnutých chodcov, že majú zostať stáť. Grafické štúdio Büro North tieto hrbolčeky vybavilo červenými a zelenými LED diódami, ktoré chodcov upozorní, že majú stáť alebo že môžu bezpečne prejsť cez ulicu.

Lichtsignal_Boden_Haunstetter-Str_5-1024x602

Koncept nie je úplne bezprecedentný. Začiatkom tohto roka dopravná firma v nemeckom Augsburgu nainštalovala LED chodníky v blízkosti dvoch železničných prechodov. Keď sa blíži električka, diódy blikajú na červeno. Susedné mesto Kolín nad Rýnom experimentuje s podobným nápadom.

LED diódy integrované do prechodov nie sú riešením, ale sú iba ukážkou toho, ako sú ľudia posadnutí inteligentnými telefónmi. Ale inteligentné prechody môžu zachrániť život.

„Keď došlo k zmene správania ľudí, musí sa zmeniť aj mesto,“ dodal Soren Luckins.

Soren Lukins tiež podotkol, že v dokonalom svete by bolo najlepšie navrhnúť riešenie, ktoré by inšpirovalo k lepšiemu správaniu skôr než k podpore zlých návykov.

„Faktom je, že je obrovský nárast počtu dopravných nehôd. Nie je našou povinnosťou učiť ľudí, ako viesť lepší život. Našou povinnosťou je, aby sa bezpečne dostali z bodu A do bodu B.“