Ťažko chorý mafiánsky boss Salvatore „Toto“ Riina má podľa súdu právo na dôstojnú smrť. Bývalý padrino Cosa Nostra, ktorý si za vraždy a násilie odpykáva niekoľkonásobný doživotný trest, by mal byť prepustený z väzenia a nanajvýš prevezený do domáceho väzenia. Rozhodol o tom podľa agentúry ANSA taliansky kasačný súd.

Mafia z mesta Corleone

Narodil sa 16. novembra 1930 v Corleone na Sicílii. Vyrastal v chudobných pomeroch. Keď mal 13 rokov, otec mu zomrel pri výbuchu, keď rozoberal bombu, z ktorej chcel speňažiť trhavinu. Nakoľko bol z detí najstarší, odteraz sa musel on starať o rodinu.
Za mrežami už je Riina takmer štvrť storočia. Krvavá stopa sa za ním začala ťahať v púhych devätnástich rokoch. Do čela mafie sa dostal v polovici 70. rokov a takmer ihneď svoje postavenie potvrdil tým, že začal nebývalo krvavú vojnu proti svojim nepriateľom. Medzi mafiánmi mal rešpekt a z Cosa Nostra urobil dominantný klan na Sicílii. Mafia pochádzajúce z mesta Corleone zarábala za jeho čias najmä na obchode s drogami.

Riina dostal niekoľkonásobný doživotný trest

Zločinec si aj pri výške sotva 158 centimetrov vyslúžil svoju mimoriadnu krutosťou prezývku „Beštie“. Medzi jeho najznámejšie obete patrí sudcovia Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, ktorí sa snažili potierať taliansky organizovaný zločin.
Keď ho po ich smrti polícia v roku 1993 konečne dopadla, bol už Riina hľadaný pre vraždu viac ako stovky ľudí. Riina dostal niekoľkonásobný doživotný trest v prísne stráženom väzení pri Miláne za sériu vrážd zo začiatku 90. rokov, ktoré otriasli talianskou verejnosťou. Jeho cela je 24 hodín denne osvietená a vychádzať môže len zriedka.

Riina je však teraz ťažko chorý

a talianska justícia tak prvýkrát odkývla pre 86ročného mafiána úľavu. Jeho hlavný pobočník Bernardo Provenzano sa pritom rovnakej úľavy nedočkal. Muž prezývaný „Buldozér“, ktorý po Riinovom zatknutí Cosa Nostru prevzal, zomrel vlani vo väzení 13. 7. 2016. Podľa agentúry ANSA trpel na sklonku života okrem iného Parkinsonovou chorobou. Provenzano sa preslávil ako najhľadanejší muž Talianska. Prezývka pochádza od spojenie Binnu u tratturi, čo znamená kosiť ľudí dole. Do roku 2006 po ňom talianska polícia podľa agentúry ANSA pátrala 43 rokov. V tom čase mal 73 rokov a ukrýval sa na farme ležiacej približne dva kilometre od centra sicílskeho mesta Corleone a len kúsok od domu svojej rodiny. Unikať pred spravodlivosťou sa mu darilo okrem iného preto, že polícia netušila, ako tento „kmotor“ vyzerá.
Bernardo Provenzano

Provenzano „modernizoval“ v 90. rokoch mafii. Uprednostnil prímerie so štátnou mocou a pokračoval v infiltrácii do hospodárskych a politických kruhov. Okrem tradičného obchodu s drogami, zbraňami či ženami sa Cosa Nostra za jeho vedenie sústredila napríklad aj na imigráciu či „recykláciu“ jedovatého odpadu.