Letecké údery na teroristov budú transparentné. USA zverejní počty obetí

966

   Chcú tak dosiahnuť väčšiu transparentnosť svojich vojenských zásahov. Informovala o tom bezpečnostná poradkyna Bieleho domu Lisa Monacová.

    USA podľa Monacovéj v najbližších týždňoch zverejní všetku bilanciu obetí svojich útokov od začiatku Obamovej vlády v roku 2009. Štatistiky budú zahŕňať ako bojovníkov, tak civilistov, ktorí zahynuli pri útokoch bezpilotných lietadiel či ďalších protiteroristických akciách v mnohých krajinách sveta. Podľa AP pôjde napríklad o Pakistan, Líbyu, Jemen, Somálsko a ďalšie štáty. Nové opatrenia sa nebude vzťahovať na vojnové oblasti v Sýrii, Iraku a Afganistanu.

    „Vieme, že väčšia transparentnosť je nielen cieľom, ale aj najlepším spôsobom, ako udržať legitimitu našich protiteroristických akcií a širokú podporu našich spojencov,“ povedala Monacová.

    Obamova vláda dlhodobo čelí kritike mimovládnych organizácií za to, že po útokoch bezpilotných lietadiel tají civilné obete, ktorým sa v úradnom jazyku hovorí „vedľajšie škody“.

    V roku 2013 sa v médiách objavila správa na základe uniknutých tajných dokumentov, podľa ktorej boli pri útokoch na pakistanských kmeňových územiach zabitých stovky ľudí, údajne radových povstalcov, zatiaľ čo USA tvrdili, že drony útočia iba na známe vodcovské postavy teroristických organizácií.