Šéfovi organizácie zaoberajúcej sa ochranou mačkovitých šeliem Panthera, Lukeovi Hunterovi dorazil tento týždeň e-mail od partnerov v Tanzánii. Keď otvoril jeho prílohu, neveril svojim očiam – fotografia zachytávala pokojne ležiacu levicu dojčiacu leopardie mláďa. Nič podobné ešte zachytené nebolo a Hunter, ktorého citoval denník The Washington Post, sa priznal, že mu pri pozretí fotky „spadla sánka“.

Pre znalcov života levov, ku ktorým Hunter patrí, ide o ohromujúcu novinku. Skutočnosť, že samica šeliem ošetruje dieťa iného druhu, je doteraz zdokumentované iba so zvieratami v zajatí. Z voľnej prírody sú známe iba mimoriadne vzácne prípady, keď samica leoparda alebo pumy prijala za svoje osirelé mláďa, avšak vlastného druhu.
Hunter tvrdí, že zatiaľ nebol v prírode videný a v literatúre zdokumentovaný prípad šelmy, ktorá ku dojčeniu prijala mláďa iného druhu. „Ide o niečo nevídaného, o jav, ktorý sa dá uvidieť raz za život,“ povedal.

Fotografia bola nafotená v utorok jedným hosťom rezervácie Ngorogoro. Skupina KopeLion s podporu organizácie Panthera sa tam snaží urovnávať spory medzi levmi a miestnymi poľnohospodármi, ktorých domáce zvieratá sa niekedy ocitnú na jedálničku levov. KopeLion tamojší levy monitoruje, čo vysvetľuje, prečo má na snímke zachytená levice na krku obojok s GPS.
Jej meno je Nosikitok a je o nej známe, že koncom júna porodila vlastné tri mláďatá. „Je zaplavená materskými hormóny a inštinktom, ktorý jej velí starať sa o svoje mláďatá. Niečo podobné by sa nestalo, keby nedojčila tiež svoje levíčatá,“ povedal Hunter. V normálnom prípade by levica mláďa iného druhu jednoducho zabila, pretože v divočine je mláďa, akokoľvek roztomilé, príležitosťou získať potravu.
Samotný prebytok hormónov ale podľa Huntera na vysvetlenie vzácneho snímku nestačí. Nie je jasné, kam sa podela vlastná matka leopardieho mláďaťa a či je nažive. Tiež nie je známe, či boli Nosikitočine mláďatá v čase dojčenia leoparda v bezpečí, alebo či o ne levice prišla. Vo štvrtok ráno podľa údajov GPS nebola ani na mieste, kde by mali levíčatá byť, ani tam, kde dojčila leoparda.
Hunter odhaduje, že mláďa je staré zhruba tri týždne, a nemyslí si, že pre neho príbeh skončí šťastne. Levica sa obvykle k pôrodu uchýli do ústrania a ku svorke sa vráti aj s mladými, keď majú asi dva mesiace – ak sú odchované.
Aj keby sa Nosikitok rozhodla leoparda adoptovať, zvyšok svorky nebude mať pre mláďa iného druhu rovnaké pochopenie. „Bolo by úžasné to stretnutie pozorovať. Prial by som si, aby to skončilo šťastne, ale som si vedomý toho, že to leopardie mačiatko čaká veľká skúška,“ povedal Hunter.
KopeLion