London bejbe!

1294


Teraz možno vyznievam ako nejaká psychotická jednotka, ale už od útleho detstva som bola známa svojou neposednosťou a možno práve preto mi cestovanie spôsobuje také stavy eufórie. Hneď ako sa teda objaví nejaká príležitosť vziať nohy na plecia a odísť spoznávať nespoznané, u mňa sa to obyčajne končí výletom. Avšak nikdy som nepremýšľala nad tým, že by som sa mohla o nejaké tie zaujímavé informácie, skúsenosti, či zážitky podeliť nielen so svojimi známymi, ale aj s neznámymi…a zrazu taká možnosť prišla. No ale prečo som si vybrala práve Londýn? V nasledujúcich riadkoch by som Vám chcela predostrieť zopár zaujímavostí, ktoré vo mne zanechali skvelé cestovateľské dojmy.

Dôvody na výlet do Londýna

Myslím, že relatívne jednoduchá a rýchla dostupnosť, ako aj kultúrna blízkosť sú jednou z prvých výhod, ktorou Anglicko disponuje. Navyše, okrem faktu, že sa toto veľkomesto nachádza v podstate za rohom, nájdete tam všeobecne obľúbené a známe značky ako Pret a Manger, Wasabi a Victoria’s Secret. Možnosť „naraziť“ napríklad v Mayfair na nezadaného princa alebo inú celebritku tiež nie je od veci, s angličtinou väčšina z nás v dnešnej dobe už ‘néma probléma’, no a výhľad na novú najvyššiu budovu The Shard z hotela Double Tree by Hilton na Pepys Street v hlavnom meste je vskutku famózny. A to zatiaľ spomínam len zopár pozitív zo všetkých, ktoré stoja za zmienenie. Za tie roky, čo som Londýn veľa krát mala možnosť navštíviť, mi jednoducho prirástol k srdcu. Na druhej strane však musím pripustiť, že moja prvá návšteva bola hotová katastrofa. Veď ten veľkolepý Londýn, o ktorom si ešte zo svojich školských čias Metodkových doteraz pamätám viac informácií ako o Bratislave (áno hanbím sa, ale napriek tomuto môjmu deficitu sa považujem za veľkého patriota), ma vtedy jednoducho, ako to slušne vyjadriť, neoslovil. Dovolím si tvrdiť, že je to ako s olivami – aby im človek prišiel na chuť, treba na ne dozrieť, vychutnať si ich v správnej spoločnosti a samozrejme dokonale „nastajlované“ a spárované s niečím veľmi príjemným, čo zvýrazní ich zaujímavú chuť.

 

Ako sa túlať mestom tak, aby Vás neomrzelo

No a sme doma. Na to, aby ste si túto európsku metropolu do sýtosti vychutnali, potrebujete jednoducho splynúť s davom, no nie turistov, ale domácich. A najlepšie urobíte, keď všetky tie neskutočné zákutia preskúmate peši. Áno, treba chodiť peškom (aj keď oyster karta a London underground fungujú excelentne – teda pokiaľ práve nemáte šťastie na nejaké pravidelné údržby). Čítate správne, treba zo seba vypochodovať všetky tie cheese cakey a cup cakey, ktoré sú v Londýne úplne božské – odporúčam Down to Earth café na Kensington High Street, kde som sa naozaj zaľúbila do ich home-made koláčikov. Alebo len tak potrénujte trošku Vaše telíčko namiesto vynechaných futbalových, jogových či tanečných tréningov. Čestne sa priznávam, že som v poslednej dobe veľmi spohodlnela a v Bratislave sa takmer za každých okolností presúvam autom alebo električkou. Myslím ekologicky vždy, keď idem do centra. Ale v Londýne ma priam fascinuje sledovať tú zmesku ľudí zo všetkých kútov sveta a nasávať atmosféru britského ovzdušia. Teda pokiaľ nie je mínus 10 stupňov alebo práve neleje, Covent Garden, Camden, Kensington, Soho, Notting Hill či Southern bank sú tou pravou destináciou na ledabolé motkanie sa, nakupovanie, papanie, či nezáväzné „spíkovanie“.

Fashion and food – Dostupná vysoká kvalita

Ono to vlastne vždy všetko začína a končí pri tom istoda aspoň u mňa, keďže milujem módu a dobré jedlo. Takže z tohto prostého dôvodu sa väčšinou ocitnem v londýnskych uliciach s pohárom soy chai tea latte zo Starbucksu a sledujem dokonale „nastajlovaných“ biznis ľudí, hipsterov, fashionistov, modelov a turistov. Tu si naozaj vyberie každý – od malých super štýlových butikov v Soho a Covent garden, cez luxury brands v Harrods, až po House of Frasier, Liberty alebo Westfield shopping center (White City alebo Stratford), „free stajlové“ vecičky a výhodné outfity v Aldo ci All Saints na Camden Lock. Za hriech stoja aj staré známe a dobré značky ako Primark (ponúka obliecť sa veľmi štýlovo ale hlavne lacno, lacno a ešte raz lacno), či River Island, Karren Millen, Dorothy Perkins, Nine West, Kurt Geiger, Aber Crombie, či Senza na hyper frekventovanej turistickej Oxford street. Eh, tu sa nedá nenakupovať. A nejesť. To je teda ďalšia záležitosť, na ktorú sa oplatí v Londýne upriamiť pozornosť. Keďže som veľká gurmánka, neuspokojím sa s porciou wannabe pasta italiana alebo typickým anglickým fish & chips. Ale na druhej strane, nie som ani ochotná chodiť dennodenne jedávať do nóbl reštaurácií za nemalé peniaze, takže som sa stala (takmer) závislou na takzvaných healthy fast food options, ktorých je v Londýne naozaj požehnane. Za zmienku stojí napríklad už spomínaný Pret a Manger alebo Wasabi, EAT, ITSU, či Café Nero, ktoré sú doslova na každom kroku. Podľa všetkého sa teda v Anglicku dá najesť aj chutne a zdravo a zároveň nevyvaliť za zaplátanie žalúdočného kvílenia nijaké nehorázne horibilne vysoké sumy. Ja osobne obzvlášť preferujem možnosť take away (dokonca niečo aj ušetríte), ktorú ponuka takmer každý takýto reťazec. Keďže sa v meste nachádza veľmi veľa zelene, piknik je skvelou príležitosťou na príjemný relax a načerpanie energie na ďalšie potulky mestom. Nedá mi nespomenúť, že v Londýne sa nachádza jeden neskutočne úžasný (najmä potravinový) americký obchodný reťazec Whole Foods Market, moja srdcovka. Viem v Londýne o dvoch, jeden sa nachádza v Camden Town a druhý na High Street Kensington. Som tam varená pečená, či už priamo v obchode alebo Food Hall – takže toto je určite jeden z Londýnskych „must see“.

Sightseeing verzus trhy

Nemala by som tu náhodou spomínať Tower Bridge, London Eye, Statue of Eros, Monument alebo inú veľkolepú pamätihodnosť? Nie, nemala, tie si nájdete na všadeprítomných miestnych mapkách s pokreslenými atrakciami. Ale za to trhy sú neoddeliteľnou súčasťou mojich potuliek zaľudnenými londýnskymi ulicami. Určite treba navštíviť Portobello Road market, Brick Lane market, Borough market alebo Camden Lock market. Všade je toho dosť na videnie, kúpenie alebo ochutnanie. Počnúc delikátnym jedlom a netradičnými potravinami, končiac dizajnérskymi kúskami za babku, zaujímavými doplnkami, oblečením z druhej ruky či starožitnosťami.

London clubbin’

Nočný život a „drinkovanie“ v Londýne popri ostatných vyššie zmienených aktivitách nezaostáva o nič menej. Keď sa tak obzriem dozadu, zatiaľ som mala možnosť vidieť samé nóbl, chic a „stajlové“ klubíky, príjemné baríky a diskotéky. Až na moju poslednú návštevu – viva Heaven, alebo radšej hell? Ale k tej sa ešte dostanem. V prípade, že si chcete užiť večer na úrovni, treba navštíviť miesta ako Hakkasan, Nobu, Mayfair a Babble bar, Mo*Vida, Roof Garden alebo úžasný Zuma Bar & Restaurant. Je však potrebné strážiť si rozpočet, pretože žúrovanie v Londýne nie je najlacnejší špás. Ak sa však plánujete vytancovať do úmoru, tak určite zamierte do známych klubov Fabric, Pacha alebo Tiger Tiger. No a ubezpečujem Vás, že sa to dá veľmi pekne zvládnuť aj v noc odchodu. Pokojne si kufor môžete len tak ledabolo odložiť v šatni tak, ako si iní odkladajú svoje zvršky. Len si ho neskôr pri odchode skúste nezabudnúť. Viem o čom hovorím. A pre istotu si odložte do nejakého zašitého vačku dostatočnú hotovosť na taxík smer letisko, pre prípad, že by ste náhodou nestihli Váš dopredu zaplatený autobus. Istota je istota. Takéto opatrenie vrelo odporúčam vykonať, keďže sme raz s kamarátkou dávali na letisku dokopy posledné libry (rozumej mince), aby sme mohli pánovi taxikárovi zaplatiť adekvátnu sumu za to, že nás doviezol do cieľa včas. Samozrejme, že sme nemali dosť, ale dobrí ľudia, našťastie pre nás, žijú aj v Anglicku.

Celebrity spotting

Londýn je aj miesto, kde sa dá s veľkou pravdepodobnosťou naďabiť aj na nejakú tú celebritku. Na vlastné oči sme boli svedkami premiéry High School Musical. Ľudia šaleli a bola to celkom zábavná skúsenosť. Čo ma však prekvapilo a zaujalo viac, je fakt, že jeden môj veľmi dobrý známy bol istú dobu sused frontmana kapely Rolling Stones. Ja som teda pri každej návšteve jeho priestranného apartmánu pri Temži (z ktorého mi mimochodom zakaždým padala dolu sánka), stále tajne dúfala, že stretnem jeho známeho suseda Mick Jagger-a. Ale hold, už mám asi smolu. Pri mojej poslednej vizite hlavného mesta Anglicka som totiž zistila, že sa odsťahoval. Po asi dvoch či troch rokoch mu konečne dokončili rekonštrukciu jeho „útulnej“ londýnskej vilky. Asi sa teda budem musieť nabudúce prechádzať po Notting Hille a stopovať Madonnu, Lanu Del Rey, Katy Perry či Harryho Pottera.

Heaven or hell?

Myslím, že by Vás mohlo zaujímať moje asi trojhodinové pobudnutie (výkon nad výkon) v už zmienenom gay klube Heaven pri Charring Cross station, ktorý je často označovaný ako jeden z top ten Londýnskych podnikov. Podotýkam, že ide o gay klub, ktorý je však v pondelok sprístupnený širokej verejnosti. A to mám naozaj na mysli rôznorodé osadenstvo od gayov a lesbičiek, cez transvestitov, hipsterov, až po obyčajných heterákov. O multietnickom a multikultúrnom zložení návštevníkov klubu asi písať nemusím. A ja som sa tam vybrala v tom najlepšom, čo som v kufri našla, teda v super skinny džínsoch, bielej voľnej elegantnej košieľke, v „štekličkách“ Nine West a s mojím pokladom, vysnívanou Burberry kabelkou. A to som mala taký krásny otlak na ľavej päte z dôvodu štvordňového pešieho putovania Londýnom v nových nerozchodených teniskách na platforme, že som pri každom kroku celkom elegantne hromžila. Myslíte, že som sa tam hodila? Eh nie. No veľmi dobre som sa tam cítila. Teda hneď potom, ako som po vstupe urobila zopár úprav, aby som zapadla medzi tie všadeprítomné kraťasky, sieťkované pančušky, vytŕčajúce podprsenky, plavky, fejkové handričky, číra, príčesky, holé mužské hrude, boa, či 10 centimetrové umelé mihalnice. Takže topánočky skončili na repráku výmenou za kamoškine šľapky na mojich nôžkach a blúzka na chrbte rozopnutá hlboko hlboko. Bez požitia jediného alkoholického drinku som sa však výborne vytancovala, podiskutovala s dídžejom, poslala zopár doterných stvorení do kade ľahšie a skoro schytala od jedného spoluobčana za to, že som si dovolila poslať ho do čerta, keď sa pokúšal chytať mi moju otlakom zúboženú nohu. A hneď som sa aj radšej pratala na hotel. Ale bol to zážitok. Vrelo odporúčam, ak chcete vyskúšať aj inú formu zábavy, ako takej tej kultivovanej, o ktorej som si donedávna myslela, že v Londýne prevláda.

Pivo do ruky a ideš!

Ak však patríte medzi milovníkov pivka, vínka, či jednoducho takej tej typickej anglickej po pracovnej veselice, tak sa určite skúste niekedy okolo siedmej hodiny pridať k skupinke na uliciach postávajúcich business men and women, mladých či starších, Angličanov, Američanov, Austrálčanov a tak ďalej a tak ďalej. Mňa vždy tento spôsob zábavy a relaxu fascinoval. Naposledy som navštívila s bývalým spolužiakom jeden taký bar v Kensingtone. A poviem Vám, sedeli sme tam jeden krásny piatkový večer asi do jedenástej hodiny, pretože potom nás všetkých poslali preč. Záverečná je jednoducho záverečná. Inak, zima tam vonku na terase bola ako v ruskom filme, nebyť môjho galantného ex spolužiaka, asi by som zmrzla. Aj keď všetci naokolo sa vonku naďalej náramne „vytešovali“ z príjemných letných osemnástich stupňov a jemného mrholenia, miestami dažďa. Veď bolo leto, tak teda logicky vzaté, prečo by im mala byť zima? Londýnske počasie je nevyspytateľné. My sme sa teda už len vo dvojici vybrali do ďalšieho klubu, tento krát so živou hudbou (rozumej gay duo v rozložení muzikantských síl medzi piano & spev), kde sme po sebe bliakali známe aj neznáme anglické songy, tancovali a drinkovali. Čo ma ale prekvapilo, bol fakt, že oba tieto ex spolužiakove obľúbené podniky sa nachádzali čistou náhodou v okruhu pol kilometra od môjho hotela. Very good choice.

Chcela by som ešte podotknúť, že toto mesto Vás očarí v ktoromkoľvek ročnom období. Či už cestujete sami, alebo s priateľmi, či rodinou, nezabúdajte na to, že Londýn si treba vychutnať nielen vo dne, ale aj v noci. Aktivít je na výber naozaj vskutku požehnane. Divadlo je takisto jednou z alternatív, kde predstavenia ako Fantóm opery alebo Duch nikdy nesklamú.

Ja osobne som veľký svetobežník a naozaj mi nerobí ani najmenší problém sama nasadnúť do lietadla smer zvolená destinácia a oddať sa víru veľkomesta, ako tomu bolo aj v tomto prípade. Londýn je jednoducho energické mesto, s úžasnými možnosťami na aktívne trávenie voľného času, kde služby fungujú par excellence a aj moja obľúbená indická kuchyňa tam chutí famózne.

Aneta Orosiová