V Londýne luxusný obchodný dom Harrods predáva vodu z roztopených ľadovcov z nórskych ostrovov v Severnom ľadovom oceáne.

Voda z ostrovov Špicberg vyjde na neuveriteľných 80 libier (cca 100 eur), pričom predajca ju prezentuje ako najčistejšiu vodu na svete. Avšak konzumenti pri testovaní nepoznali nejaký zásadný rozdiel medzi vodou z ľadovca a bežnou vodou z vodovodného kohútika.

Predajca luxusnéj vody, ktorá nesie názov Svalbardi, uvádza, že neobsahuje takmer žiadne minerály a že sa stáča priamo na ostrovoch. Vysoká cena je daná tým, že sa počas roka uskutočnia iba dve expedície za získaním tejto vody. Vyprodukuje sa celkom 13 tisíc fliaš s objemom 750 mililitrov.
Denník The Sun sa rozhodol, že túto vodu otestuje, a tak oslovil 20 náhodných ľudí. Tí ochutnali túto luxusnú vodu z topiacich sa ľadovcov, pričom až 11 z nich nepoznalo žiadny rozdiel oproti vode z vodovodu.

Predajca na webových stránkach uvádza, že voda Svalbardi je vhodná aj ako darček pre tých, ktorí si chcú vychutnať najjemnejšiu vodu z čistého arktického ľadovca. Údajne chutí ako čerstvo napadaný sneh, a tak sa hodí k delikátnym potravinám. Voda je neupravená. A nórske potravinové úrady označili túto vodu zo štyri tisíc rokov starého ľadovca za vysoko kvalitnú.

Samozrejme, že všetko je o marketingu a že táto voda nie je nič prevratné a zázračného. Ale nejakí fajnšmekri si ju kúpia.