Do Louvru sa vrátilo brnenie ukradnuté pred štyridsiatimi rokmi

740

Helma a kyrys zo 16. storočia sa vrátili do Louvru štyridsať rokov potom, čo boli odcudzené. V roku 1986 ich ukradli neznámi páchatelia z parížskeho múzea. Že sa niekedy znova vrátia na svoje miesto, to nikto nečakal.

Renesančný kyrys s helmou pochádzajúce z obdobia medzi rokmi 1560-1580 mal hodnotu asi pol milióna euro. Nielen pre svoju historickú autentickosť, ale aj pre to, že bol zdobený zlatom a striebrom.

V januári si expert na vojenské starožitnosti všimol kyrys pri aukcii v Bordeaux, kam sa vydal v službách istého nákupcu. Expert mal pochybnosti o pôvode ponúkaného tovaru, takže radšej kontaktoval špecialistov z policajného oddelenia venujúceho sa boji proti krádežiam kultúrnych predmetov. Klasicky ide o rôzne umelecké diela, sochy, predmety z kostolov, múzeí a galérií, ale aj z aukcií. Policajti vyhľadali v špeciálnej databáze, že by malo ísť o predmety ukradnuté v Paríži. Louvru ich v roku 1922 venovala rodina Rotschild. Krádež bola jedným z desiatok tisíc prípadov, ktoré boli v databáze zdokumentované.

Zatiaľ nie je jasné, či predajca je nejako zapletený do krádeže predmetov, alebo či ich kúpil v dobrej viere od iného priekupníka. Každopádne v Louvri majú teraz veľkú radosť, že sa im ich stratený kyrys vrátil nepoškodený.