„LSD mi zničilo mozog,“ priznáva Brian Wilson z Beach Boys v autobiografii

Niekdajší hudobný génius z kapely The Beach Boys Brian Wilson v rozhovore pre BBC oznámil, že pracuje na novom albume.

2568
brian-wilson
Niekdajší hudobný génius z kapely The Beach Boys Brian Wilson v rozhovore pre BBC oznámil, že pracuje na novom albume. Vyjsť by podľa jeho slov mohlo do konca roka. Už za niekoľko dní by mala vyjsť aj jeho autobiografická kniha nazvaná jednoducho Ja som Brian Wilson, v ktorej otvorene píše aj o svojich depresiách a boji s drogovou závislosťou.
Brian Wilson (74) potvrdil v rozhovore pre BBC prácu na novom albume a povedal, že jeho chystaný projekt bude rock’n’rollová klasika, ale že nevylučuje podiel vlastného materiálu. Presnú dobu vydanie albumu neuviedol, ale dodal, že „možno na konci roka.“
V rozhovore hovoril autor hitov ako Good Vibrations alebo God Only Knows tiež o novej knihe, v ktorej líči okrem iného, ako bojoval so svojimi depresiami a závislosťou na drogách. Prvé nervové zrútenie prekonal v dvadsiatich dvoch rokoch. Jeho autobiografia má vyjsť 11. októbra.
„Rozprávať môj príbeh úprimne pre mňa znamená spomínať na veci, na ktoré by som radšej zabudol. Rád by som, aby ľudia vedeli, čím som prešiel, a dúfam, že môj príbeh im dá silu,“ píše Wilson v anotácii ku knihe.
Beach Boys boli jednou z najúspešnejších a najvplyvnejších poprockových skupín 20. storočia. Kapela bola založená v roku 1961 v Kalifornii. Počas prvej polovice šesťdesiatych rokov nakrútili cez desiatku albumov, podobných hudobne i námetovo. Až v roku 1966 prišlo zlomové album Pet Sounds, ktorý sa stal jedným z kriticky najoceňovanejších albumov histórie. V roku 1969 vystúpili aj v niekdajšej ČSSR – mali celkom tri koncerty, v Prahe v Lucerne, v Bratislave na Bratislavskej lýre a v Brne.


O Wilsonovi už vyšla biografická kniha Would not It Be Nice: My Own Story v roku 1991, ale Wilson vyhlásil – hoci je jej spoluautorom -, že ju nikdy nedočítal do konca.
Naposledy bol jeho pohnutý život spracovaný do filmovej podoby vo výbornej snímke Love and Mercy (2014), ktorý ako svoj režijný debut nakrútil filmový producent Bill Pohlad. Vo filme, ktorý u nás vyšiel iba na DVD, hrajú v hlavných úlohách ako predstavitelia mladého a staršieho Wilsona Paul Dano a John Cusack.


„Najviac ľutujem, že som bral psychedelické drogy, pretože mi zničili mozog,“ vyhlásil Wilson v rozhovore pre BBC. Potom, čo si vzal ako dvadsiatnik prvýkrát LSD, začal vraj Wilson počuť zvuky v hlave a niekedy ich počuje aj každý deň.
V chystanej knihe sa Wilson vyznáva aj zo svojho strachu z verejných vystúpení, ktoré ho desili kvôli obavám, že by mohol zlyhať. S kapelou prestal vystupovať po tom, čo zažil panický atak počas letu do Houstonu v roku 1964. Znovu začal vystupovať až ku koncu 90. rokov, a to po celom svete.
Wilson dodal, že pracovať na spomienkovej knihe, na ktoré s ním spolupracoval profesionálny autor biografií, nebolo vôbec ľahké. Napriek tomu ale chce, aby ľudia poznali jeho príbeh a pochopili, čím si musel prejsť.