V jeho dome a v stodole sa našlo šesť mŕtvych psov husky a päť kôz. Osemnásť zúbožených psov vrátane troch šteniat sa našťastie podarilo zachrániť. Bolo to ale doslova v poslednej chvíli.

Johan V. H. žil v Česku so svojím priateľom, tiež cudzincom, zhruba desať rokov. Bývali spoločne v dome v Ponikve, ktorý patrí jeho bratovi Petrovi Hubertovi. Johan V. H. tu podnikal, má niekoľko živnostenských oprávnení na rôzne činnosti a prevádzkoval kozie farmu Cozy. Psov mal pôvodne len troch, nechal ich ale, aby sa nekontrolovateľne množili medzi sebou.

 Smrť  partnera 

Čo bolo príčinou toho, že ho zvieratá, ktoré boli súčasťou jeho života, prestala úplne zaujímať, nie je jasné. Možno na všetko rezignoval po smrti svojho partnera, ktorý podľa susedov pred rokom zomrel. V tej dobe boli podľa vedúceho odboru životného prostredia Pavla Nerada psi ešte v poriadku.

 Trpeli  dlho 

Na to, že v dome živoria bez jedla a vody, sa prišlo až túto nedeľu, kedy Johana V. H. odviezla záchranka v kritickom stave do nemocnice. Záchranári sa psov báli, privolali preto policajtov. Tí na zúbožené zvieratá upozornili úradníkov. Medzitým zavolal na krajskú veterinárnu správu tiež brat Johana V. H., ktorý prišiel zo zahraničia. O záchranu psov mu ale nešlo, chcel sa ich len zbaviť. Ani on im totiž zrejme až do pondelka, kedy zúbožené psi boli odobrané, nedal vodu ani jedlo. „Až keď sme prišli, roztrhlo pred nami vrece granúl, a vysypal ich tam psom pred dom na zem na hromadu,“ opísal Pavel Nerad. Dodal, že choroba majiteľa nemohla mať na stav zvierat vplyv. „Tí psi tam museli trpieť dlhší čas,“ povedal.

Majiteľ psov je stále v nemocnici. Ak sa uzdraví, bude mať čo do činenia nielen s úradníkmi, ktorí mu psov odoberú, ale aj s policajtmi, ktorým veterinári dali podnet za týranie.

 Starostlivosť zaplatí  majiteľ 

Psov, ktorí sú teraz v útulku, mesto majiteľovi, ak sa uzdraví, odoberie. „Povedieme s ním správne konanie o odobratí kvôli týranie,“ povedal vedúci odboru životného prostredia Pavel Nerad. Dodal, že po skončení správneho konania, alebo ak sa ich majiteľ vzdá, ponúknu je na adopciu. Náklady na starostlivosť o ne budú po majiteľovi vymáhať.

Dobil fenku malého psíka bišona tak brutálne, až oslepla. Tyran skončil v base

 Šteňatá na  adopciu  

Všetky zachránené psi sa teraz zotavujú v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde sa im venujú s maximálnou starostlivosťou. Najlepšie sú na tom tri šteniatka, ktoré môže zo zákona útulok ponúkať adopciu hneď, keď budú v úplnom poriadku. U ostatných psov treba vyčkať na ukončenie správneho konania, v ktorom budú majiteľovi odobraté, prípadne po tom, čo sa ich vzdá.

Ako deti v rómskej osade zabíjajú a týrajú psov. Obesia ich, umlátia kameňom alebo kladivom!