Lukostrelec v nórskom supermarkete zastrelil 5 ľudí! Podľa polície konvertoval k Islamu

648

Nórska polícia podozrieva zo stredajšej vraždy piatich ľudí lukom a šípmi dánskeho občana Espena Andersena Bråthena (37), ktorý žije v meste Kongsberg, kde k útoku došlo. Muž bol v stredu večer zadržaný a obvinený, uviedla DPA. Polícia sa rozhodla zverejniť aspoň základné informácie o podozrivom, pretože po sociálnych sieťach sa začali šíriť početné nepravdivé informácie, cituje policajné vyhlásenie denník Verdens Gang. Podľa kriminalistov muž predtým konvertoval k Islamu.

Obvinený muž je tridsiatnik, dánsky občan a motív jeho činu zatiaľ nie je jasný, mohlo by ísť o terorizmus. Podľa vyjadrenia policajtov na tlačovej konferencii útočník už skôr konvertoval k Islamu a existovali obavy ohľadne jeho radikalizácie. Uviedol to server vg.no. Podľa agentúry AFP nórskej bezpečnostnej služby uviedli, že útok nesie známky teroristického činu.

ŠAKAL, neslávne preslávený terorista usiloval o zníženie trestu. Tvrdo narazil!

 Útočník spolupracuje  s policajtmi 

Podľa policajnej splnomocnenkyne Mathiassenovej je obvinený muž policajtom známy. Ako uviedol podľa denníka Dagbladet, údajný vrah si svoj čin uvedomuje a potvrdil, že za masakrom stojí práve on. To potvrdil jeho štátny zástupca Fredrik Neumann, páchateľ s policajtmi spolupracuje a dôkladne svoj čin opisuje.

Na prepašovanie mobilných telefónov do väzenia použili luk a šípy

Útočník ozbrojený nielen lukom a šípmi v stredu večer zabil v meste Kongsberg na juhovýchode Nórska päť ľudí a ďalších dvoch zranil. Obaja ranení sú mimo ohrozenia života, píšu nórska médiá. Podľa najnovších informácií mal útočník použiť viacero zbraní.

Prvé hlásenie o mužovi s lukom a tulcom šípov, ktorý strieľa po ľuďoch, prišlo o 18:13 miestneho i SELČ času. K útoku došlo v supermarkete Coop Extra, čo potvrdila hovorkyňa reťazca. Jedným zo zranených v obchode je policajt, ​​ktorý bol v tej chvíli mimo službu.

Misionár chcel domorodcov obrátiť na vieru. Rozstrieľali ho šípmi a vliekli ho v slučke za sebou

Svedok Thomas Nilsen pre Dagbladet popísal dramatické udalosti. „Všade bolo plno kriku, nikdy som nič také nepočul, boli to výkriky smrti,“ uviedol muž, ktorý žije v oblasti, kde k brutálnemu činu došlo.

Útočník sa pohyboval po meste, ľudia pred ním utekali a polícia sa s ním stretla v 18:47. Predchádzali tomu veľké policajné manévre. Podľa nórskych médií bolo v meste nasadených veľa policajtov a nad centrom krúžil vrtuľník. Povolaní boli aj pyrotechnici. Úrady vyzvali obyvateľov, aby nevychádzali; niektoré štvrte boli policajne uzavreté.

Masový vrah Breivik požiadal o podmienečné prepustenie!

 Problémy  v rodine 

Ako uviedol server vg.no, útočník sa mal v minulom roku vyhrážať jednému z rodinných príslušníkov. Vnikol do jedného z domov svojich blízkych, ktorí ho požiadali, aby odišiel. Údajný vrah namiesto toho pohrozil jednému z nich zabitím. Súd mu preto uložil šesťmesačný zákaz návštev jeho príbuzných.

Muž bol v roku 2012 odsúdený nepodmienečne na šesťdesiat dní za krádež a nákup hašiša.

Nórsky atentátnik poslal pred útokom správu aj maďarským radikálom

Vedenie nórskej polície v reakcii na útok začalo urýchlene všetkým strážcom zákona vydávať zbrane, pretože väčšina policajtov slúži v tejto severskej krajine neozbrojených, píše AFP.

Nórsko, inak tradične pokojná krajina, bola v minulosti dejiskom niekoľkých útokov pravicových extrémistov. Ten najhorší sa stal 22. júla 2011, kedy Anders Behring Breivik zabil 77 ľudí. Väčšinu z nich postrieľal na ostrove Utöya neďaleko Osla, kde mala stretnutie sociálnodemokratická mládež.