aoshima_island_1m
Na ostrovčeku Aošima v južnej časti Japonska žije viac ako 140 mačiek, ktoré prevyšujú počet ľudských obyvateľov pomerom osem ku jednej. Pred časom však mačkám došla potrava – a obyvatelia vyslali naliehavú prosbu o pomoc.
„Jedlo začalo prúdiť z celého Japonska,“ povedal päťdesiatdeväť ročný Kazujuki Ono, ktorého odkaz na twitteri celú akciu spustil.

Mačky nikdy neboli šťastnejší

„Máme ho toľko, že už ho nemáme kam ukladať. Ale mačky nikdy neboli šťastnejší,“ dodal s tým, že prvé škatule s kŕmením do prístavu na Aošime začali prichádzať z pol hodiny vzdialenej pevniny 22. februára, čo je v Japonsku oficiálne vyhlásený Deň mačiek.
„Na jar a v lete vozia mačkám kŕmenie turisti. Ale keď sa ochladí, more je rozbúrené a nikto sem nechodí. Niekedy sa sem ani lode cez rozbúrené more nedostanú. Žijeme na takomto trochu záhadnom ostrove,“ uviedol Ono.

Aošima bývala domovom tisícovky ľudí, ale v súčasnosti ich tu zostáva už len šestnásť – väčšinou dôchodcov. Mačky boli na ostrov pôvodne dovezené preto, aby hubili myši na rybárskych lodiach. Rozmnožili sa ale natoľko, že sa stali turistickou atrakciou, za ktorou na Aošimu mieria návštevníci z Ázie aj z Európy.
„Pre mačky je to tu raj,“ dodal Ono. „Nie sú tu vrany, ani psy, ani motorky, ani autá. Nič nemilujú viac, než polihovať na ulici a celý deň sa vyhrievať na slniečku. A keď majú plné brušká, šťastne pradú. „
aoshima_island_2m