Mágia bez ruk? Tento Kanaďan to dokáže!

1413

Dvadsaťpäťročný muž z Kanady sa rozhodol stať kúzelníkom. Nezabránila mu v tom ani skutočnosť, že už odmala nemá ruky.

Mahdi Gilbert sa ako dieťa nikdy nestretol s kúzelníkom ani nikoho takého nevidel v televízii. Počúval ale príbehy o ľuďoch, ktorým sa tak hovorí a dokážu vraj úžasné veci. Na strednej sa rozhodol, že sa jedným z nich tiež stane. „Na stretnutí s výchovnou poradkyňou som povedal, že sa stanem kúzelníkom. ‘Praktikuješ mágiu?’ opýtala sa ma. Odpovedal som jej, že ešte nie, ale čoskoro budem,“ povedal chalaň.

Kúzelníkov si začal vyhľadávať online a sledoval ich show. Jeho obľúbencom sa stal americký iluzionista David Blaine. Sprvu bol deprimovaný, že najskôr nikdy nedosiahne jeho slávy, pretože mu chýbali ruky. Nádej mu ale dodalo, keď spoznal Derrena Browna.

„Všetky tie veci robil použitím mysle a hovorením s ľuďmi. K trikom využíval svoju pamäť, hypnózu a ďalšie podobné techniky. Hovoril som si: ‘Wow. Niečo také by som taky mohol zvládnuť.'“

S pomocou spolužiakov začal skúšať svoje prvé triky, ku ktorým používal hlavne svoju pamäť. V šestnástich mentálnu mágiu ale zanechal a pustil sa do tréningu skutočných fyzických trikov. Kúpil si balíček kariet a po večeroch sa napriek svojmu postihnutiu učil s nimi zaobchádzať.

„Teraz si to asi trochu romantizujum, ale pamätám si veľmi presne, ako som bol doslova celé noci hore a pokúšal som sa tomu prísť na kĺb. Keď som začal, nemal som ani páru, čo robím. Veci som sa učil metódou pokus omyl. dopredu som sa posúval veľmi pomaly. Sprvu som nevedel ani rozdeliť balíček kariet, bez toho aby mi nespadol na zem.“

Nemysliteľné sa však jedného dňa stalo skutočnosťou. Gilbert sa kartovým trikov naozaj naučil a začal si robiť meno medzi ďalšími kúzelníkmi.

V roku 2010 sa zúčastnil stretnutia kúzelníkov Magic-Con v San Diegu, kde sa okrem iného tiež prvýkrát stretol s Blainom. Za sedem rokov jeho popularita vzrástla a okrem účasti na niekoľkých televíznych programoch muž vystupoval už v osemnástich ďalších krajinách. Sám Blaine o ňom teraz hovorí ako o svojej inšpirácii. Snáď jeho príbeh inšpiruje aj vás.