Ruské úrady oznámili zadržanie ženy podozrivej z vraždy vojenského blogera Vladlena Tatarského, ktorá sa odohrala v nedeľu v petrohradskej kaviarni. Stalo sa tak nedlho po tom, čo agentúra Interfax informovala, že jej skoršia správa o zadržaní tejto ženy sa zatiaľ nepotvrdila. Zadržanou ženou je Darja Trepovová, narodená v roku 1997. Úrady zároveň aktualizovali bilanciu zranených z 25 na tridsaťdva. Podľa ministerstva zdravotníctva je desať z nich v ťažkom stave. Objavujú sa navyše zdroje, ktoré tvrdia, že tajné služby o útoku vedeli.

O zadržaní ženy dnes dopoludnia informoval ruský vyšetrovací výbor, ktorý v Rusku plní úlohu kriminálnej ústredne. Oznámeniu predchádzala správa agentúry Interfax, že žena sa skrýva.

Ruský protiteroristický výbor (NAK) podľa Interfaxu naplánovali ukrajinské rozviedky v súčinnosti so spolupracovníkmi väzneného ruského opozičného predstaviteľa Alexeja Navalného.

Zadržanou ženou je Darja Trepovová

Bloger Tatarskij, vlastným menom Maxim Fomin, zahynul pri výbuchu v kaviarni počas takzvaného vlasteneckého večera. Vyšetrovatelia sa podľa Interfaxu domnievajú, že sa tak stalo po tom, čo mu žena dala ako darček sadrovú sošku. Podľa prvých správ bolo v tejto soške zrejme ukryté podomácky vyrobené výbušné zariadenie. Petrohradský informačný portál Fontanka zverejnil fotografie, ktoré údajne zachytávajú ženu chvíľu po odovzdaní sošky.

Darja Trepovová

Štyridsaťročný Tatarskij (vlastným menom Maxim Fomin) mal na svojom profile na sieti Telegram 560 000 sledujúcich a bol podporovateľom ruskej invázie na Ukrajinu. Mal väzby na žoldniersku Wagnerovu skupinu, Kremeľ, vedenie separatistickej Doneckej ľudovej republiky i ruských nacionalistov, ktorí ovládajú informačný priestor v Rusku od začiatku vojny proti Ukrajine.

Zástupca proruských separatistov na východnej Ukrajine Denis Pušilin a hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v nedeľu z blogerovej vraždy obvinili Kyjev.

Darja Trepovová

 Zlyhanie bezpečnostných  zložiek 

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) k tomu v aktuálnej správe o vývoji ruskej invázie na Ukrajinu uvádza, že Zacharovová alebo Pušilin „podľa všetkého ignorujú skutočnosť, že Tatarskij a ďalší vojnoví blogeri bežne kritizujú ruské ministerstvo obrany a rezort zahraničia“. Ruskí blogeri venujúci sa vojne na Ukrajine vo svojich príspevkoch uvádzajú, že ukrajinskí agenti pravdepodobne na podobné akcie, ako bola tá v petrohradskej kaviarni, chodia. Z útoku preto obviňujú ukrajinské špeciálne jednotky a zároveň upozorňujú, že zlyhali ruské bezpečnostné zložky.

„Zabijem každého, rozrežem celú vašu rodinu,“ kričal Wagnerovec. Po návrate z frontu znovu zabíjal

Podľa poradcu ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajla Podoljaka je smrť Tatárskeho výsledkom vnútorných bojov a rivality medzi rôznymi skupinami v Rusku. Podľa ISW bol tento muž síce „prominentnou postavou v ruskom nacionalistickom provojnovom informačnom priestore, nie však výrazne viac ako niektorí iní“. Americkí analytici sa preto prikláňajú k verzii, že atentát na Fomina je súčasťou širšej eskalácie vnútorných konfliktov v Rusku týkajúcich sa Wagnerovej skupiny a jej šéfa Jevgenija Prigožina.

Pohľad aj z druhej strany barikády. Prichádza nový film o atentáte na Heydricha

Tomu by zodpovedalo aj tvrdenie, ktoré ruská telvízna stanica RBK zdieľala na svojom telegramovom účte, kde s odvolaním sa na zdroje z ministerstva vnútra uvádza, že „udalosť bola známa vopred“. Nie je tak divu, že ruské tajné služby čelia kritike. Podľa RBK navyše mali tajné služby tieto informácie „dlhú dobu“.

Atentát na blogera môže byť varovaním pre Prigožina, ktorý v stále väčšej miere spochybňoval zásadné tvrdenie Kremľa o vojne na Ukrajine, píše sa v správe ISW. Cieľom ruských činiteľov podľa nej môže byť využitie tohto atentátu na posilnenie autocenzúry v radoch tej časti ruskej spoločnosti, ktorá kritizuje vývoj takzvanej špeciálnej vojenskej operácie. Táto udalosť ďalej prehĺbi rozdelenie v komunite ruských vojnových blogerov, čo môže v dôsledku hrať v prospech snáh Kremľa konsolidovať kontrolu nad informačným priestorom.

Jeden zo strojcov krvavých atentátov v Paríži bol vlani v Nitre u príbuzných