Maloletý chlapec si vyrábal vreckové na farebnej tlačiarni

V obehu poletujú možno až desiatky jeho falzifikátov!

840

Mal asi hlboko do vrecka, a tak sa rozhodol prilepšiť si svojpomocne. Koniec koncov, čo na tom môže byť tak ťažkého? Mladíka, ktorý si vytlačil pekných pár sto korún a niektoré z nich dostal aj do obehu, zadržala karlovarská polícia.

Nie nadarmo hovorí že české bankovky za tie najkrajšie na svete. Vedľa toho však obsahujú aj celý rad ochranných prvkov, ktoré umožňujú odlíšiť ich od falzifikátov.

POLÍCIA: Falošné doklady banka odhalila, namiesto úveru hrozí podvodníkom trest

Väčšina ľudí sa k bankovkám dostane vďaka vyčerpávajúcej práci. Nie tak mladík z Karlovarska, ktorý sa zrejme domnieval, že mu staronová a úplne naivná metóda pomôže vylepšiť obsah peňaženky. O prípade informovala tlačová hovorkyňa karlovarskej polície Kateřina Krejčí.

„Kriminalisti z odboru hospodárskej kriminality sa v poslednej dobe zaoberali prípadom falšovania a pozmenenia peňazí, kedy mal neznámy páchateľ zhotoviť falzifikáty bankoviek nominálnej hodnoty 100 korún a následne ich dať v rôznych obchodoch na Karlovarsku do obehu ako pravé,“ uviedla Krejčí.

Falošné bankovky na Slovensku

Bankovky nebolo ťažké rozoznať, pretože neobsahovali žiadne bezpečnostné prvky, aj tak sa páchateľovi podarilo časť „peňazí“ použiť. Stopy kriminalistov doviedli k maloletému mladíkovi, ktorý mal údajne počas januára pomocou počítača a farebné tlačiarne vyrábať amatérske falzifikáty a tými potom platiť v rôznych obchodoch. V utorok však spadla klietka a hriešnik skončil v rukách polície.

 Trest odňatia  slobody 

„Počas utorkového dňa kriminalisti vykonali domovú prehliadku, pri ktorej zaistili výpočtovú techniku ​​použitú pri výrobe a tiež časť nepodarených falzifikátov. Ešte v ten deň policajný komisár začal trestné stíhanie mladistvého a obvinil ho zo spáchania previnenia falšovania a pozmenenia peňazí,“ uviedla hovorkyňa s tým, že mladíkovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na 1,5 až štyri roky.

Filipíny: Traja Japonci nakúpili zlaté pokerové žetóny za falošné doláre

Krejčí tiež varovala, že niektoré z falzifikátov by sa mohli naďalej vyskytovať v obehu. Ide o kópie sto korún so sériovými číslami H72279113 a H48417649. Falzifikáty nie sú opatrené žiadnymi ochrannými prvkami. „Jednalo sa iba o vytlačené kópie týchto dvoch bankoviek,“ uzavrela Krejčí.

Falošné kolky údajne vyrábali v Srbsku, preto na prípade spolupracovala slovenská polícia so srbskou.