Manželka Putinovho bodyguarda vlani zarobila viac ako šéfovia tajných služieb

558

    Upozornil na to spravodajský server RBK s odvolaním sa na majetkové priznania šéfov tajnej služby FSB, rozviedky SVR a ochranky ústavných činiteľov FSO.

    Manželka šéfa telesnej stráže ruského prezidenta Vladimira Putina zarobila v minulom roku viac peňazí, než všetci náčelníci ruských tajných služieb dohromady. Upozornil na to spravodajský server RBK s odvolaním sa na majetkové priznania šéfov tajnej služby FSB, rozviedky SVR a ochranky ústavných činiteľov FSO.

    Príjmy manželky Dmitrija Kočněva, ktorej meno sa neuvádza, vlani stúpli na 58,1 milióna rubľov (asi 750 tisíc eur) z predvlaňajších 24,2 miliónov (asi 330 tisíc eur podľa súčasného kurzu). Súčasne jej patrí rozľahlá vila s domčekom pre hostí a štyri byty. Sám náčelník Putinovej ochranky zarobil 3,7 milióna rubľov (asi 50 tisíc eur) a patrí mu stometrový byt.

    Riaditeľ FSO Jevgennij Murov si vlani prišiel na 10,6 milióna rubľov (asi 144 tisíc eur), riaditeľ FSB Alexander Bortnikov na takmer 11,6 milióna (asi 170 tisíc eur) a šéf SVR Michail Fradkov na 20,3 milióna rubľov (asi 277 tisíc eur).

    Rituál každoročného predkladania majetkových priznaní vysokých štátnych úradníkov zaviedol do ruskej praxe terajší premiér Dmitrij Medvedev krátko po tom, čo na štyri roky vystriedal na čele štátu Putina a ohlásil nové ťaženie proti rastúcej korupcii. K žiadnemu prelomu sa však dospieť nepodarilo. Aj ruskí komentátori zakrátko usúdili, že čísla sami o sebe nemajú prílišnú vypovedaciu hodnotu, aj keď priniesli pár prekvapení, napríklad koľko manželiek zarába oveľa viac ako ich náprotivky vo vysokých funkciách.