Mary Blandyová otrávila svojho otca smrtiacim „elixírom lásky“

1066

Mary Blandyová bola obvinená z vraždy svojho otca. Jej prípad bol mimoriadny tým, že použila arzén, vraj ale nevedela, že otcovi podáva jed. Za všetkým bola samozrejme hlavne nenaplnená láska.

Vražda sa stala roku 1751, Blandyová otrávila svojho otca Francisa. Žena sa obhajovala tým, že nechcela otca zabiť. Vraj mu len podala „elixír lásky“, po ktorom by konečne súhlasil s jej svadbou so škótskym šľachticom a armádnym dôstojníkom Williamom Henrym Cranstounem.

Blandyová bola mimoriadne inteligentná, dostalo sa jej skvelého vzdelania a na svoju dobu bola tiež veľmi emancipovaná. V roku 1746 stretla Cranstouna a do pohľadného dôstojníka sa zamilovala. Svadba mala prebehnúť v roku 1751. Lenže sa zistilo, že Cranstoun už ženatý je a dokonca má dieťa. Cranstoun tvrdil, že manželstvo je neplatné, opakovane jazdil do Škótska, aby tam celú záležitosť nejako vyriešil.

Lenže vec sa tiahla a otec Blandyovej začal Cranstouna podozrievať, že v Škótsku neusiluje o rozvod ani vyriešenie problému. Vyhlásil, že so svadbou nesúhlasí a žiadna svadba nebude, len cez jeho mŕtvolu.

Beh ďalších udalostí bol trochu nejasný. Blandyová tvrdila, že jej Cranstoun zo Škótska nechal poslať špeciálny elixír, ktorý vraj mal otca obmäkčiť, ak by ho vypil. Cranstoun vraj výslovne písal v liste, že mu ho má dať do jedla. A Blandyová poslúchla a otca otrávila arzénom.

Súd sa konal 3. marca roku 1752. Bol tu prítomný aj vedec dr. Anthony Addington, ktorý čítanému súdu vysvetlil, ako funguje arzén a prečo je to vhodný jed, ak chcete niekoho rýchlo odstrániť. Blandyová bola odsúdená na trest smrti a obesená na nádvorí Oxfordského hradu.

Giulia Tofana bola najväčšia sériová vrahyňa, otrávila 600 mužov

Jej poprava i prípad prilákali pomerne veľkú pozornosť. Medzi ľuďmi kolovali v podobe pamflet rôzne „zaručene pravé listy Blandyové a Cranstouna“. Publikum aj vtedajšia tlač boli v názoroch rozdelení. Niektorí verili, že bola nevinná a nevedela, čo otcovi podáva, väčšina sa ale domnievala, že takto vzdelaná žena jednoducho musela vedieť, čo robí.

Najprv zviedol matku, potom aj dcéru. Doplatil na to životom