Podľa informácií od Horskej záchrannej služby si stan rozložili pri Bystrých plesách, tie sú súčasťou národného parku kde je zakázané táboriť.

Noc prečkali v kosodrevine

Keď ich stan napadol medveď, podarilo sa im utiecť a ukryť sa v kosodrevine, v ktorej prečkali celú noc.
medved a turista 1
Horskú záchrannú službu kontaktovali v skorých ranných hodinách. „Turisti našťastie neutrpeli vážne poranenia od medveďa, mali niekoľko odrenín a škrabancov, ktoré sa im stali počas behu, boli unavení a mierne podchladení. Na pomoc im odišli piati záchranári HZS so služobným psom z Oblastného strediska Západné Tatry,“ uviedli záchranári.
medved a turista 2

Opatrní boli aj záchranári

Počas výjazdu však prijalo Operačné stredisko tiesňového volania informáciu od turistov, že medveď sa na spomínané miesto vrátil.
Záchranári museli byť preto mimoriadne obozretní.
Krátko pred 9:00 sa im podarilo nájsť miesto táborenia a dvojicu turistov.
Na mieste ich ošetrili, pobalili osobné veci, ktoré porozhadzoval medveď a vystrašených turistov odprevadili na Podbanské, odkiaľ pokračovali samostatne.

Môžu si za to sami

„V národnom parku sú vyhradené miesta, kde môžu ľudia stanovať, sú nimi kempy. Ak sa niekto rozhodol takýmto bezprecedentným spôsobom porušovať návštevný poriadok, za vzniknutú situáciu si, žiaľ, môže sám,“ povedal Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAPu.

Medveď zrejme išiel za potravinami

Podľa Majka medveďa zlákali potraviny. „Všade v severských štátoch, kde sa pohybuje medveď hnedý, sa potraviny nesmú nechávať v stane. V kempoch sa odkladajú na osobitné miesto, rovnako aj odpad, aby sa k tomu medveď nedostal,“ vysvetlil.
Ako dodal, medveď určite nemal záujem o turistov, ale o niečo, čo mu voňalo.
„Zo sto prípadov stretnutia s medveďom jedenkrát medveď zaútočí. No zo sto zaútočení len jedenkrát človeka skutočne napadne. Je to tým, že medveď často útok len naznačí,“ uviedol ekológ Pavol Kráľ. Vychádza zo štatistiky z Yellowstonu, použiť sa dá podľa neho aj na naše medvede.
Markantné je to podľa neho napríklad pri kontajneroch, keď sa človek približuje k medveďovi, aby si ho odfotil.
medved 1
„Ak prekročí určitú vzdialenosť, medveď zaútočí. Keď sa ale ľudia rozpŕchnu, vráti sa ku kontajneru. V lese je to iné. Tam je medveď doma a je to na jeho správaní aj vidieť,“ vysvetlil.

A na záver, keď že to dopadlo dobre, si pustite toto video