Pri odovzdávaní trofeje majstrov sveta po nedeľnom finálovom víťazstve Argentíny nad Francúzskom došlo k zvláštnemu momentu, ktorý okamžite komentovali západní novinári aj sami futbalisti. Lionel Messi totiž dovolil emírovi Tamímu bin Hamadovi Ál Thánímu, aby mu na ramená nasadil tradičný arabský plášť zvaný bišt. Až potom prevzal od prezidenta FIFA Gianniho Infantina trofej majstrovstiev sveta.

Čierna arabská róba na ramenách Lionela Messiho prekrývajúca farby národného dresu pri odovzdávaní trofeje majstrovstiev sveta okamžite vyvolala veľké prekvapenie. Tradičný čierny plášť so zlatým lemovaním mu prekvapivo obliekol sám katarský emir, s procedúrou pomáhal aj predseda FIFA Gianni Infantino.

„Hráča tým pripravili o veľmi dôležitý okamih. Mne by sa to nepáčilo. To môžete urobiť neskôr v šatni,“ komentoval slávnostný okamih nemecký majster sveta z roku 2014 Bastian Schweinsteiger v televízii ARD. „Myslím si, že ani Messimu sa to v tej chvíli veľmi nepáčilo,“ dodal.

Rovnakého názoru bol aj anglický bývalý profesionál Gary Lineker, ktorý to komentoval v BBC: „Svojím spôsobom je hanba, že prikryli Messiho dres,“ povedal.

„Prečo? Prečo? Nebol na to žiadny dôvod,“ komentoval situáciu dlhoročný argentínsky reprezentant Pablo Zabaleta.

A tiež ďalší televízni komentátori nechápali, prečo Messi nemohol v najväčšej chvíli svojej kariéry oslavovať len v drese.

„O jeho slušnosti svedčí, že si ho na ramenách nechal,“ komentovala to bývalá nemecká futbalistka Tabea Kemmeová.

„Bíšt nosia len pár vyvolených,“ uviedol Hassan Al-Thawádí, generálny tajomník katarského organizačného výboru majstrovstiev sveta.

„V podstate organizátori Messiho uctili tým, že mu ho dali cez ramená. Je to niečo ako kultúrne privítanie či kultúrne prijatie,“ dodal. Podľa neho bol tento okamih oslavou Messiho. „Šampionát bol zároveň príležitosť ukázať svetu našu arabskú a moslimskú kultúru,“ dodal Al-Thawádí.

Messi rozzúril Egypťanov, že venoval na charitu kopačky. Arabi to zobrali ako urážku

Tiež Mustafa Baig, profesor islamských štúdií na univerzite v Exeteri, povedal tlačovej agentúre DPA, že bišt je slávnostný odev, ktorý nosia členovia kráľovskej rodiny, hodnostári alebo napríklad ženíchovia v deň svadby a absolventi pri promócii.

„Bíšt môže nosiť len niekoľko vyvolených,“ dodal. Tiež podľa neho Messiho organizátori uctili, že mu ho prehodili cez ramená. „Je to jednoznačne znak cti,“ uzavrel.

Futbal: Maradona odkázal Pelému:"Ak je Neymar najlepší, Messi je z inej planéty"

 Čo je to  bišt? 

  • Bišt je dlhý plášť z ľahkého, často priesvitného materiálu s lemovaním z pravého zlata. Nosia sa iba pri zvláštnych príležitostiach, predovšetkým v arabskom svete.
  • Bišt je považovaný za prejav uznania a úcty a obvykle ho nosia najvyšší predstavitelia, ako sú politici, šejkovia a ďalší vysoko postavení ľudia.
  • V Katare tento odev používajú predovšetkým významné osobnosti pri štátnych sviatkoch.