Mexické kartely nemajú záujem len o obchod s drogami, ale podľa serveru BBC sa snažia ovládnuť akýkoľvek lukratívny priemysel, vrátane drevárskeho, ktorý tvorí základ ekonomiky mesta Cheran v štáte Michocán.

Roky boli lesy v jeho okolí decimované maskovanými mužmi. Pred piatimi rokmi ale skupinka miestnych žien odmietla naďalej nečinne prizerať vydieraniu, únosom a zabíjaní od členov kartelu, ktorí sa potulovali po meste.

Jedného piatkového rána ženy zablokovali naloženým konvojom cestu a zasypali ich spŕškou kamenia a ohňostrojov. V tú chvíľu sa rozozneli zvony v kostole El Calvario a na pomoc sa zbehli ďalší obyvateľov mesta. Spoločnými silami sa im podarilo ozbrojeného muža premôcť.

„Všetci v uliciach pobehovali s mačetami, bol počuť krik a zvony kostola, ktoré po celý čas neprestali vyzváňať,“ popísala útok Melissa Fabianová, ktoréj vtedy bolo trinásť rokov.

S členami kartelu boli z mesta vyhnaní aj politici a policajti, ktorí boli so zločineckou sieťou v kontakte. Zakázali sa politické strany a každý zo štyroch obvodov si odvtedy volí svojho zástupcu do mestskej rady. Cheran síce dostáva peniaze od centrálnej vlády, zároveň má ale autonómne postavenie domorodé komunity, pretože jeho obyvateľov sú potomkami indiánskeho kmeňa Purepecha.