Microsoft si patentoval počítač, kde nemusíte vedieť meniť komponenty

1316

    Výkonnostné zastarávanie niektorých komponentov možno riešiť ich výmenou, rad používateľov, ale predovšetkým firiem, po určitej dobe mení celé počítače. Microsoft podal patent, ktorý výmenu súčastí počítača výrazne zjednodušil.

    Nie je to nijako nová a ani revolučná myšlienka. Stačí si len spomenú na koncept skladačkového telefóne ARA, ktorému sa tiež prezýva Lego mobil kvôli jeho modularite. Pôvodne ho vyvíjala Motorola, ale nakoniec sa vývoja chopil Google, ktorý sa chystá na tohtoročné uvedenie.

    Ani v počítačovom svete nie je tento nápad novinkou. Niečo podobné totiž na minuloročnej septembrovej výstave IFA ukázal Acer.

    Jeho modulárny systém sa volá Revo Build. Jednotlivé časti skladačky od Aceru drží pohromade pomocou magnetických zámkov, rovnako ako komponenty ARA alebo napríklad klávesnica u tabletu Surface. Pevnejšie pripojenie má len grafická karta, ktorej odpojenie za prevádzky by mohlo systém poškodiť.

    Pretože Acer s Microsoftom pomerne úzko spolupracuje, je pokojne možné, že patent doznal fyzickej podoby práve v Revo Build. Ak nie, potom by sa mohlo stať, že Microsoft patent ako celok neobháji.

    Tým sme sa vrátili k patentu Microsoftu, ktorý firma podľa servera Venture Beat podala v júli 2015 a tento mesiac bol zverejnený. Microsoft v ňom opisuje, ako bude systém vyzerať, a to vrátane všeobecnejších informácií o vybavení.

    „Modulárny počítačový systém využíva sadu prvkov, ktoré možno skladať na seba. Každý z modulárnych prvkov je zapuzdrený tak, aby bol zameniteľný a mohol byť zapojený v stohovateľnom usporiadaní,“ píše sa v patentovej prihláške.