Ďalší veľmi ťažko pochopiteľný zločin z rúk moslimského migranta a obdobne nestráviteľný rozsudok nemeckého sudca rozčuľuje nemeckú verejnosť i politikov. Je nanajvýš pravdepodobné, že relatívne nízky trest pre vraha z Cottbuse bol udelený so zhovievavosťou ku kultúrnym zvyklostiam páchateľa.

Tridsaťdva ročný, v októbri 2016 odmietnutý čečenský žiadateľ o azyl, Rašíd D. brutálne zavraždil svoju o päť rokov mladšiu manželku Luzia D., pretože veril, že je mu neverná s rodinným priateľom. Ženu, s ktorou splodil päť detí, devätnásť krát bodol, následne vyhodil z okna kúpeľne na prvom poschodí a pre istotu potom zišiel dolu a ešte jej štyrikrát podrezal krk.
Poviete si, že je všetko jasné, že išlo o klasickú vraždu zo žiarlivosti, ktorá je tradične trestaná vysokými aj výnimočnými trestami. Lenže sudca Frank Schollbach prekvapil trestom odňatia slobody len na trinásť rokov, pretože ho kvalifikoval nie ako vraždu, ale ako zabitie!

Pretože je vrah moslim, je zločin nepochopiteľne kvalifikovaný inak, než by sa dialo v rovnakom prípade u Nemcov? Obhajoba totiž operovala nielen s odlišnými kultúrnymi koreňmi, ale tiež tým, že išlo o akt z náhleho popudu a Čečenec mal v minulosti problém s metamfetamínu. „Aj napriek tomu, že to pôsobí nepríjemne, rodná kultúra osoby zohráva pri spáchaní činu z hľadiska nemeckého trestného práva rolu,“ vysvetlil profesor Wolfgang Mitsch pre Bild.Schollbachov rozsudok bráni tiež hovorca Okresného súdu v Cottbuse Frank Merker: „Nebolo zistené, že by výška trestu vyplynula na základe etnického alebo náboženského motívu. Sudca sa musí pýtať, či obžalovaný chápal závadnosť svojho správania.“

Zdá sa nám to, alebo si pán hovorca trochu protirečí?

Nie všetci sú ale takto chápaví k činu Rašída D. „Náboženské a kultúrne charakteristiky páchateľa, ktoré sú v zásadnom rozpore s naším právnym poriadkom, by nemali byť dôvodom na zníženie trestu,“ hnevá sa bavorský minister spravodlivosti Winfried Bausback z CSU a podobný názor má aj šéf CDU v Brandenbursku Jörg Vahl.„Nemôžem to pochopiť. Že si nemyslel, že vlastne vraždí? Je to vražda bez ohľadu na to, aké máte náboženstvo,“ myslí si.