Mladá žena si odmietla vziať muža, ktorý ju znásilnil. Spôsobila tým revolúciu

1938

Ešte v 60. rokoch v južnom Taliansku platilo, že si žena musela vziať muža, s ktorým stratila panenstvo. Neurobila ak tak, v očiach spoločnosti stratila svoju česť. V prípade znásilnenia bol sexuálny násilník podľa vtedajšieho zákonníka navyše zbavený viny. Rovnaký osud mal čakať aj osemnásťročnú Francu Violu.

Franca Viola pochádzala z rodiny sicílskeho farmára. V pätnástich rokoch sa zasnúbila s Filippom Melodiam, synovcom mafiána Vincenza Rimiho. Keď bol muž neskôr zatknutý za lúpež, rodina dievčatá zasnúbenie zrušila. V roku 1965, dva roky od pôvodných zásnub, si mala vziať iného muža. V rovnakej dobe sa Melodia ale vrátil do mesta a svoju bývalú priateľku začal prenasledovať. Keď jeho dohovori a vyhrážky nepomáhali, spoločne s komplicmi franca uniesol.

Franca Viola na konci 60 rokov

Ďalších osem dní bola žena väznená v dome Melodiovej sestry. Počas tej doby bola aj niekoľkokrát znásilnená, čím si dvadsaťpäťročný mladík chcel poistiť, že si ho Viola skutočne vezme. Dievčinu nakoniec v spolupráci s otcom, ktorý s únoscami vyjednával, zachránila polícia. Po prepustení sa zariekla, že si Melodia nielen na základe takzvaného reparativního manželstva (zväzku, ktorý navráti znásilnenej žene česť) nevezme, ale muža tiež zažaluje.

Žena sa skrýva pred novinármi Nasledujúci proces vnímala talianska verejnosť ako škandalózny a rodine sa dostalo množstvo vyhrážok a nadávok. Neznámi páchatelia im dokonca zapálili vinohrad a vidiecku chalupu. Nakoniec sa ale Franca Viola spravodlivosti dočkala a Fillipo Melodia bol odsúdený na jedenásť rokov odňatia slobody. Okrem osobného víťazstva, žena napomohla aj emancipácia v povojnovom Taliansku a jej proces je dnes označovaný za revolučný.

Zatknutý Filippo Melodia

Na stranu Violy sa postavil aj vtedajší taliansky prezident Giuseppe Sarąg alebo pápež Pavol VI. Zaujímavosťou je, že zákon, ktorý zbavoval násilníka viny, bol zrušený až v roku 1981.

Proces mal veľkú sledovanosť

Franca Viola sa vydatou pani z lásky stala v roku 1968. S manželom Giuseppem Ruisim vychovala dve deti a dodnes žije v Sicílii. Na začiatku vzťahu sa dvojica nezbavila kontroverzné nálepky a Ruis si na ochranu rodiny vraj radšej zaobstaral zbraň.

Žene je dnes 69 rokov

Incident sfilmoval v 70. rokoch režisér Damiano Damiani v snímke Najkrajšia manželka s Ornella Muti v hlavnej úlohe.