Mníška, ktorá prenikla do jadrového zariadenia v USA, pôjde do väzenia

652

Podľa obhajcov to bola len symbolická akcia, trojica protestovala proti jadrovým zbraniam.

Sestra Megan Riceová sa v júli pred dvoma rokmi za doprovodu vtedy 63 ročného Michaela Walliho a 57 ročného Grega Boertjeho-Obeda pomocou nožníc na kov prestrihali do areálu Y-12 v Oak Ridge. V tomto komplexe Spojené štáty spracovávajú a skladujú urán. Zariadenie vzniklo počas projektu Manhattan, skrytého amerického vývoja jadrovej bomby.

Aj keď je pri pohybe medzi niekoľkými radmi plotov zachytili senzory a zalarmovali ochranku, trojice sa podarilo dostať k budove, kde Američania skladujú obohatený urán, ktorý je kľúčovým pre výrobu jadrových zbraní. Na jej vonkajšiu stenu potom načmárali mierové a protijadrové heslá a postriekali ju čímsi červeným, čo sami označili za ľudskú krv.

Súd mužom vymeral trest 62 mesiacov (teda päť rokov a dva mesiace), žene 35 mesiacov, teda bez mesiaca tri roky, informovala agentúra Reuters. „Žena dostala nižší trest, pretože nemá žiadny záznam v trestnom registri, na rozdiel od svojich kolegov,“ povedal Reuters sudca amulete Thapar.

Riceová aj obaja muži sa priznali, že na zariadenie nastriekali sprejom mierové slogany a kladivkami tĺkli na vonkajšie steny. Keď ích objavil strážca areálu, ponúkli mu jedlo a začali spievať.