Mnohí ruskí väzni sa nechávajú verbovať do vojny na Ukrajine výmenou za prísľub slobody, napísal web stanica CNN.

958

Náborári väzňom sľubujú nielen milosť, ale aj finančnú odmenu a kompenzáciu rodinám v prípade úmrtia, zistili novinári americké stanice, ktorí komunikovali s väzňami a ich rodinami a priateľmi.

„Prijmú vrahov, ale násilníkov, pedofilov, extrémistov alebo teroristov nie,“ povedal novinárom CNN pod podmienkou zachovania anonymity jeden z väzňov, odsúdený za drogové zločiny. „Jedna z ponúk znie milosť po šiestich mesiacoch. Niekto hovorí o 100.000 rubľoch mesačne (1.600 eur), niekto o 200.000 (3.200 eur),“ priblížil väzeň, ktorý s novinármi komunikoval vďaka smartfónu prepašovanému do väznice.

Ruský Alcatraz. Najhoršie väzenie sveta z ktorého ešte nikto nevyšiel živý

Osadenstvo väznice do bojov na Ukrajine podľa rovnakého zdroja lákali v polovici júla nijako neoznačení muži, ktorí boli zrejme zo súkromnej vojenskej dodávateľskej firmy. Po zápise do programu mali väzni prejsť dvojtýždňovým výcvikom v Rostovskej oblasti na juhu Ruska, predchádzajúca skúsenosť z armády nebola podmienkou. Zdroj ďalej uviedol, že podľa jeho informácií sa prihlásilo asi 400 jeho spoluväzňov a päťdesiatku už do programu vybrali. 

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí