Moderátor BBC Radio 5 Live Danny Barker prišiel o prácu po tom, čo na Twitteri zverejnil čiernobielu fotografiu dobre oblečeného muža a ženy, držiace za ruku šimpanza v obleku, s komentárom: „Kráľovské dieťa opúšťa nemocnicu.“

Tweet vznikol v narážke na nový prírastok do britskej kráľovskej rodiny. Princovi Harrymu a vojvodkyňu zo Sussexu Meghan, ktorej matka je Afroameričanka, sa v pondelok narodil syn, ktorému dali meno Archie.

Princ Harry na Slovensku slávil svadbu so svojou bývalkou Chelsy

Šesťdesiatjedenročný moderátor Barker po vlne negatívnych reakcií tweet stiahol a opakovane sa ospravedlnil – najprv neformálne, neskôr vážnejšie: „Ešte raz. Úprimne sa ospravedlňujem za zverejnený hlúpy a bezmyšlienkovitý humorný obrázok. Malo ísť o vtip o aristokracii vs. cirkusových zvierat vo vycibrenom oblečení, ale niektorí si to vyložili tak, že ide o opicu a rasu, takže som (tweet) hneď zmazal. Sledovanie kráľovskej rodiny nepatrí medzi moje silné stránky. Myslím teda, že je čas, aby som išiel na hanbu,“ uviedol podľa serveru Guardian vo svojom stredajšom vyjadrení.

Brat Meghan napísal princovi Harrymu list, kde mu radí „Neber si ju, robíš chybu! Ona je …

Podľa verejnoprávnej stanice však ospravedlnenie nestačí a s moderátorom ukončila spoluprácu na programe Danny Barker Show. „Išlo o vážnu chybu úsudku, ktorá je v rozpore s hodnotami, ktoré sa ako stanica snažíme zosobňovať. Danny je skvelý moderátor, ale naďalej u nás nebude uvádzať týždenný program,“ spresnil hovorca stanice.
Barker je nielen moderátor, ale aj komik, novinár, scenárista a DJ. S BBC spolupracoval 30 rokov.