MONITOR: Ivan Mikloš je kandidátom na viceprezidenta európskej banky

903

Je jedným z kandidátov na post, ktorý v súčasnosti zastáva Čech Jan Fischer.
Neoficiálne rozhovory s Miklošom potvrdil pre HN zdroj z Európskej banky, na jeho odchod sa údajne pripravujú aj v SDKÚ-DS. Exminister prostredníctvom svojej asistentky Natálie Urbanovej uviedol, že sa k záležitosti vyjadrovať nechce.
Nový viceprezident Európskej banky na obnovu a rozvoj nahradí Jana Fischera, ktorý sa rozhodol kandidovať za českého prezidenta. Podľa Hospodárskych novín by postup Mikloša vláda Roberta Fica nemala blokovať. Ako cituje denník hovorcu ministerstva financií Radka Kuruca, v tomto prípade ide o rozhodnutie prezidenta banky a kabinet pri rozhodovaní žiadnu úlohu zohrávať nebude.
Podľa Hospodárskych novín by však Miklošovi nemusela prospieť pasivita slovenskej diplomacie, keďže sa hovorí o silnom lobingu z Poľska či Ruska.
Mikloš už raz z Európskej banky na obnovu a rozvoj ponuku dostal. Bolo to pred tohtoročnými marcovými voľbami, keď Miklošovi ponúkli post šéfa banky. Mikloš sa vtedy rozhodol ostať na Slovensku.
Ak by teraz v prípade výberu na post viceprezidenta banky uspel, v parlamente ho podľa informácií denníka Hospodárske noviny nahradí Eugen Jurzyca.