Moslimovia budú podľa prognóz v roku 2030 tvoriť vyše štvrtinu populácie

677

V roku 2030 ich bude 2,2 miliardy a tvoriť budú 26,4 percenta obyvateľstva Zeme. Vyplýva to zo štúdie amerického Výskumného centra Pew.

Klesajúca miera pôrodnosti pritom v najbližších dvoch desaťročiach zníži rast moslimskej populácie z priemeru 2,2 percenta ročne v období 1990-2010 na 1,5 percenta od súčasnosti do roku 2030.

Zhruba 60 percent moslimov v roku 2030 bude podľa prognóz žiť v ázijsko-tichomorskom regióne, 20 percent na Blízkom východe, 17,6 percenta v subsaharskej Afrike, 2,7 percenta v Európe a 0,5 percenta v Amerike.

Pakistan sa do roku 2030 stane krajinou s najväčším počtom vyznávačov islamu, čím predstihne Indonéziu. Treťou krajinou v tomto smere ostane India, kde je väčšinovým náboženstvom hinduizmus.

„Globálne bude miera rastu moslimskej populácie počas nasledujúcich dvoch desaťročí dvojnásobná oproti nemoslimskému obyvateľstvu – u moslimov bude priemerný ročný prírastok 1,5 percenta v porovnaní s 0,7 percenta u nemoslimov,“ uvádzajú autori štúdie.

Dalajláma prosí Európu: „Vracajte utečencov, inak sa stanete moslimskou baštou“

Projekt s názvom Budúcnosť globálnej moslimskej populácie je súčasťou programu Fóra Pew o náboženstve a verejnom živote. Zameriava sa na analýzu náboženských zmien a ich dopadov na spoločnosť vo svete.

Správa neobsahuje údaje týkajúce sa iných náboženstiev, výskumné centrum však plánuje podobné štúdie o kresťanstve, hinduizme, budhizme, sikhizme a judaizme.