Moslimovia objavili Ameriku, hovorí turecký prezident s odvolaním na Kolumba

1079

Poukázal pritom na zápis v Kolumbovej denníka, v ktorom je údajne spomenutá mešita na jednom z kopcov na Kube.

„Moslimskí moreplavci dorazili do Ameriky v roku 1178,“ uviedol Erdogan na konferencii v Istanbule. „Kontakty medzi Latinskou Amerikou a islamom siahajú do 12. storočia,“ dodal bez toho svoju teóriu podporil ďalšími dôkazmi. Povedal tiež, že by chcel na mieste, ktoré identifikoval Kolumbus, postaviť novú mešitu.

Kolumbus podľa všeobecne uznávaného názoru objavil Ameriku v roku 1492, keď sa pokúšal nájsť novú cestu do Indie.

V kontroverznom článku publikovanom v roku 1996 ale historik Youssef Mroueh napísal, že Kolumbové denníkové zápisky sú dôkazom, že sa moslimovia dostali do Ameriky ako prvý a že „islam bol rozšírený“.

Rad expertov je však presvedčená, že Kolumbov odkaz bol metaforický a že opisoval tvar kopca, ktorý sa sčasti podobal mešite, uviedol server BBC News. V Amerike neboli doteraz nájdené žiadne islamskej stavby z predkolumbovského obdobia.

Turecký prezident je presvedčený, že „mešita by sa dnes na spomínaný kopec dokonale hodila“, a o jej výstavbe by rád s Kubou jednal.

Prví ľudia prišli do Ameriky z Ázie. Predpokladá sa, že prekročili Beringov prieliv asi pred 15 000 rokmi. Prvými európskymi návštevníkmi Severnej Ameriky boli podľa všetkého vikingskí moreplavci, ktorí predstihli Kolumba zhruba o 500 rokov.