Dvaja dobrodruhovia Mark Horn a Fred Roux počas arktickej prieskumnej výpravy neodolali pokušeniu a rozhodli sa vyliezť na odtrhnutý kus ľadovca pokojne sa plaviaci v studenom mori. Behom pár okamihov ale zažili adrenalín väčší, než by chceli. Ľadovec sa prevrátil do vody a obaja muži len o vlások unikli smrti.

Obaja muži boli súčasťou expedície okolo Špicbergov, video zverejnil na začiatku septembra Mark Horn a tiež svetové agentúry. Horn, Švajčiar narodený v Juhoafrickej republike, podľa svojich slov dlho váhal, či záznam zverejniť. Nakoniec sa rozhodol pre zverejnenie, aby ľudia vedeli, že aj ostrieľaní profesionáli robia chyby.

„Robím bláznivé veci už tridsať rokov po celom svete. Mal som rad nehôd, ale vždy sa snažíme urobiť správne rozhodnutie v správny čas, aby sme sa domov vrátili živí,“ uviedol Horn, ktorý napríklad v roku 2001 oboplával počas jedného roka rovník v bezmotorovom plavidle.

Tentoraz však ku smrti mali obaja dobrodruhovia naozaj blízko. Len čo sa ich mačky a cepíny zaboril do ľadu a ich loď sa vzdialila, aby posádka mohla dobrodruhov natočiť, kus ľadovca sa začal stáčať. Členovia posádky začali kričať, dobrodruhom však už bolo jasné, čo sa deje.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8759499/Heart-stopping-moment-iceberg-FLIPS-upside-hurl-explorers-freezing-Arctic-waters.html#v-2571692486069013800

Inštinktívne urobili niekoľko beznádejných rýchlych krokov hore, rýchlosti, s akou sa ľadovec otáčal, však nemohli stačiť. Obaja spadli do vody a obrovská masa ľadu sa prevracala na nich. Vo chvíli, keď ľadovec dopadol na hladinu, vlna našťastie muža odniesla do strany.

Posádka čo najrýchlejšie vytiahla mužov z dvojstupňovej vody na palubu. Horn si zachoval zmysel pre humor. „Je lepšie vidieť kocku ľadu vo vašom ginu s tonikom než vidieť kocku ľadu, čo vám padá na hlavu v Arktíde,“ uviedol dobrodruh pre France Bleu.