Mŕtvola v cestovnom kufri

1305

Na letiskách sa vždy obávajú opustenej batožiny, v ktorej by mohla byť bomba. Niekedy sa v nej však skrýva aj iné nepríjemné prekvapenie…

Deborah Kamaová pracovala ako speváčka v Libanone

V kúte parkoviska terminálu 3 na londýnskom letisku Heathrow stál na vozíku veľký, prakticky nový kufor. Bol to celkom obyčajný kufor, bez označenia majiteľa. Všimli si ho v sobotu večer 17. júla 1999 o 22.30 dve letušky British Airways, ktorým sa skončila služba. Okamžite upozornili bezpečnostnú službu, že na parkovisku sa nachádza podozrivá batožina. Aj keď na Heathrow už dávno neprišlo k atentátu, ako na všetkých letiskách aj tu mali všetci strach z balíka s bombou.

V márnici ju identifikoval strýko

Strážnik si prezrel kufor. Očividne vyzeral neškodne a tak sa rozhodol, že ho otvorí. Vzápätí však odskočil, pretože v kufri našiel mŕtvolu mladej, asi 30-ročnej ženy, ktorá mala oblečenie samú krv.

Polícia okamžite uzatvorila celý sektor. Zatiaľ čo jedni pracovníci snímali odtlačky prstov a fotografovali, inšpektori získavali prvé informácie o obeti.
Neznáma – žena nemala pri sebe doklady – merala 1,55 metra a okolo krku mala tenkú zlatú retiazku. Podľa súdneho lekára mala v hrudi 17 bodných rán.

Nedeľa 18. júla. V Dorvale, medzinárodnom letisku Montrealu, sa očakával o 19. hodine prílet lietadla z Londýna. Abderrahim Kama, 30-ročný Kanaďan, ktorý prišiel na letisko vyzdvihnúť svoju sestru Deborah, si prezeral cestujúcich prechádzajúcich colnicou. Mladá žena mu večer volala z Londýna, že sa vráti do Quebecu touto linkou. Keď už prešli aj poslední pasažieri, Kama musel pripustiť, že jeho sestra nebola v lietadle. O niekoľko minút mu hosteska potvrdila, že jeho sestra sa v Londýne nezaregistrovala na let.

Abderrahim sa neznepokojoval. Sestra, ktorá mala 28 rokov, už nebola dieťa. Práve naopak. Bola to nezávislá žena, ktorá precestovala celý svet. Rok strávila v Libanone, kde pracovala ako speváčka. Peniaze, ktoré zarobila, mali Deborah pomôcť uskutočniť dávny sen: kúpiť si v Montreale malý obchod s rozličným tovarom a pokojne žiť s rodičmi a súrodencami.

Keď sa pred definitívnym návratom do Kanady rozhodla zastaviť v Londýne, mohla navštíviť niekoľko priateľov a ich strýka Hassana.

„Je to moja posledná dovolenka v cudzine,“ povedala bratovi so smiechom. „Potom odložím batožinu a už sa viac nepohnem…“

Prečo mu však sestra nezatelefonovala, že zmeškala lietadlo, že zmenila plány? Také čosi nemala vo zvyku… Len čo prišiel domov, zavolal do Londýna strýkovi aj napriek tomu, že v Anglicku boli tri hodiny ráno. Hassan mu sľúbil, že hneď ráno začne pátrať po Deborah.

V pondelok 19. júla ráno Hassan zavolal na políciu, pretože nepochyboval, že sa jej niečo stalo. Keď mladú ženu opísal, o niekoľko minút už bola jasná totožnosť neznámej ženy z letiska. Otrasený Hassan odišiel do ústavu súdneho lekárstva, aby identifikoval svoju neter.
„Po príchode do Londýna bývala u libanonských priateľov,“ vysvetlil vyšetrovateľom, ktorí ho čakali v márnici.

 Dvaja  podozriví 

Uviedol adresu neďaleko Hyde Parku. Keď tam policajti prišli, našli prázdny byt. Nebol však problém vypátrať nájomníka. Išlo o istého Adela Ahmeda Wabida, pôvodom z Libanonu. Vyšetrovatelia počas vypočúvania susedov zistili, že mladá Deborah uňho v byte nebývala sama. Bol tam s ňou nejaký Youssef, ktorý bol v tom čase v Bejrúte. Obaja náhle zmizli v sobotu 17. júla popoludní. Jeden sused sa rozpamätal, že ich stretol pri stanici metra a vliekli veľký kufor na kolieskach.

Zvyšok je ľahké uhádnuť. Obaja utečenci išli metrom na letisko, na terminál 3, skadiaľ odlietajú linky na Stredný východ. Tam na parkovisku nechali v kúte kufor a prvým lietadlom odleteli do Bejrútu.

 Angličania zalarmovali  Interpol 

Ešte v ten večer 19. júla libanonskí policajti našli Youssefa Wahida v malej dedine na juhu krajiny. Na druhý deň zatkli na predmestí Bejrútu aj Adela Ahmeda, ktorý sa ukrýval u kamarátov.

V stredu 21. júla anglickí policajti odleteli do Bejrútu, aby tam vypočuli oboch podozrivých. Podľa výpovede bratov nešťastná Deborah sa stala obeťou vášnivej drámy. Všedného, ale tragického ľúbostného príbehu. Youssef sa zoznámil s mladou ženou v Libanone, keď tam pracovala ako speváčka, a stali sa z nich milenci. Koncom júna s ňou odišiel do Londýna a obaja sa ubytovali u Adela Ahmeda. Ich pobyt v anglickom hlavnom meste bol však búrlivý. Youssef v skutočnosti nedokázal zniesť, že Deborah ho opustí a odíde do Kanady. Počas hádky ju v predvečer jej odchodu dopichal.

Anglická spravodlivosť žiada vydanie podozrivých

Youssef, obvinený z vraždy, a Adel Ahmed, obvinený z pomoci pri prevoze mŕtvoly, sú momentálne vo väzení v Bejrúte. Anglická spravodlivosť oficiálne požiadala o ich vydanie, aby mohli byť súdení v Londýne. Je však veľmi pravdepodobné, že obaja budú stáť pred súdom v Bejrúte. Na veľký žiaľ rodičov a súrodencov Deborah, ktorí sa obávajú, že sa nikdy nedozvedia pravdu o okolnostiach jej smrti.

Pch