Rakúsky umelec a gay ikona Tom Neuwirth v rozhovore pre nemecký denník Die Welt prezradil, že končí s rolou speváčky Conchita Wurst. Tá v roku 2014 vyhrala hudobnú súťaž Eurovision. Podľa Neuwirth je čas posunúť sa ďalej.

„S fúzatou ženou som dosiahol všetko, čoho som dosiahnuť chcel,“ povedal v rozhovore pre nedeľné vydanie denníka Neuwirth. „Pripadám si, že ako Conchita som v klietke. Normálne ma priťahujú muži, ale ako Conchitu nie, tá je asexuálne. A ja, Tom Neuwirth, sa chcem dostať spoza toho make-upu. Pripadám si ako dieťa v pivnici. Musím ju zabiť,“ podotýka umelec.

Conchita Wurst reprezentovala Rakúsko v hudobnej súťaži Eurovízie v roku 2014 s piesňou Rise Like a Pheonix. Z počiatočného outsidera sa nakoniec stala absolútnym víťazom. Vďaka tomu bola zo speváčky aj ikona pre homosexuálnu komunitu – spievala v Organizácii Spojených národov aj v Európskom parlamente. Predvlani sa ukázala na odovzdávaní amerických Zlatých glóbusov a v auguste toho istého roku v Prahe začala pochod Prague Pride. Neuwirth to ale vidia inak. „Necítim sa a nikdy som sa necítil ako ikona, ani preto mi to nie je príjemné,“ vyjadril sa.