Muž deväť rokov prehľadáva hory odpadu, aby našiel stratené bitcoiny

661

Pri jarnom upratovaní v roku 2013 vyhodil James Howels do koša svoj starý pevný disk z počítača, ktorý sa rýchlo pridal k hromade odpadkov na miestnej skládke v Newporte vo Walese vo Veľkej Británii. Vtedy ešte netušil, že ten istý pevný disk obsahuje peňaženku naplnenú 7 500 bitcoinmi, ktoré mali v prvých kryptomenových dňoch hodnotu 500 libier Teraz? Táto peňaženka má hodnotu 357 miliónov dolárov.

Akonáhle si to muž uvedomil, začal pevný disk zúfalo hľadať a odvtedy pátra. Posledných osem rokov sa James Howells predieral hromadami odpadkov v honbe za svojou ihlou v kope sena v hodnote 350 miliónov dolárov – v kope sena o veľkosti futbalového ihriska.

Polícia zabavila Bitcoin za vyše 70 miliónov eur!

„Porozprával som sa s jedným z tých chlapov tam dole a vysvetlil mu situáciu. A on ma skutočne vzal svojim nákladiakom na miesto, kde je skládka na ktorej pracujú. Je veľká asi ako futbalové ihrisko a on hovoril, že niečo z obdobia pred tromi alebo štyrmi mesiacmi bude asi tri alebo štyri metre dole. Som v bode, keď sa tomu buď smejem, alebo plačem. Prečo tam teraz nie som s lopatou? Myslím, že som sa jednoducho zmieril s tým, že to nikdy nenájdem,“ povedal Howells v rozhovore pre Guardian v roku 2013.

Bitcoin Elona Muska

Po tomto rozhovore sa Howells najprv zmieril s tým, že o svoje bohatstvo prišiel. Čoskoro potom však predsa len začal sám pátrať a stále verí, že existuje nádej, že disk je dosiahnuteľný a čitateľný aj vo svojom pravdepodobne zhoršenom stave.

V poslednej snahe teraz naverboval obyvateľov miestneho mesta, aby sa do pátrania zapojili, s prísľubom miliónov v prípade úspechu. Jeho šance určite nie sú veľké, čo ešte zhoršuje rozhodnutie newportskej radnice, ktorá odmieta, aby na miesto vstúpili dobrovoľníci. S odvolaním sa na ekologické škody, ktoré by prehľadávanie zasypaných odpadkov spôsobilo, na chýbajúce povolenie na prehľadávanie odpadkov a na úplnú neistotu, že tam pevný disk vôbec leží, rada nikomu nedovolí hory odpadov prehľadávať.

Nikto sa nevie dostať k 160 miliónom eur, heslo si zobral majiteľ do hrobu

Pokiaľ Howells disk nenájde, je bitcoin navždy stratený. Aj tento rok však chce v pátraní po svojom kryptomenovom poklade pokračovať.