Muž postavil pre svoju ženu lietadlový dom, aby sa konečne usadila

1586

Hlavné mesto Nigérie Abuji bolo postavené na zelenej lúke pred tridsiatimi rokmi, takže sa „pýši“ typickou mestskou architektúrou modernej doby – presklenými kancelárskymi budovami, betónovými vežami a fádnymi hotelmi. Nad tým všetkým sa však vyníma jedna vila, ktorá je naozaj zvláštna, vyzerá ako prúdové dopravné lietadlo, ktoré práve pristálo na streche domu.

„Toto je jediná hviezda, ktorú tu v Abuji máme,“ povedal pre The Washingon Post jeden z miestnych obyvateľov. Obrovská biela vila lemovaná balkónmi sa týči nad mestom a je vidieť na míľu ďaleko.

Jej majiteľmi sú manželia Said a Liza Jammal, imigranti z Libanonu, ktorí sa v Nigérii usadili v 80. rokoch. K stavbe lietadlového domu viedla stavebného inžiniera Saida nie chladná logika, ale trochu majetnícka láska k jeho žene. Tá totiž hrozne rada cestovala, a tak aby jej cestovateľské vášni pristrihol krídla a prinútil ju tráviť viac času doma, postavil pre ňu dom s lietadlom na streche. Ten na dĺžku meria vyše tridsať metrov s rozpätím krídiel okolo 15 metrov. V oboch krídlach sú vstavané motory a priestor vo vnútri trupu lietadla zaberá kuchyňa. Vo vnútri kokpitu sa potom nachádza počítačová miestnosť s výhľadom na celé mesto.

Okrem vily sú na pozemku ešte ďalšie podobne štylizované stavby, ako napríklad menšia verzia lietadlového domu pre hostí a dvojpodlažná strážna búdka pripomínajúce letiskovú kontrolnú vežu.

Od tej doby, čo Said vilu postavil, priťahuje pozornosť mnohých turistov a vodičov prechádzajúcich okolo. Niektorí klopú na brány a dožadujú sa vstupu. „Je to veľmi zvláštne, ale pekné,“ okomentovala stavbu Adamma Mery Pius, ktorá sa do mesta prisťahovala. „Keď som do Abuji prvýkrát prišla, tento dom ma okamžite upútal, a premýšľala som, či ide o skutočné lietadlo,“ zverila sa reportérom The Washington Post.

Nájdu sa aj takí, ktorým sa dom nepáči a považujú ho za plytvanie cementom. Väčšina obyvateľov mesta má však k budove skôr pozitívny vzťah. Je pre nich niečím ako pre Parížanov Eiffelovka. Avšak dom svoje poslanie v podstate nesplnil. Pani domu od lietania neodradil. „To na mňa neplatí,“ odpovedá na otázku, či sa vďaka lietadlovej vile už konečne usadila. „Tento víkend letím do Hong Kongu,“ hovorí s sprisahaneckým úsmevom.

Túto chatu staval jej majiteľ ako vežu do výšky. Vraj aby mu stromy nebránili vo výhľade