Muž sa preletel Afrikou na stovke nafukovacích balónikov

1005

Vďaka britskej zážitkovej agentúre môžete vzlietnuť do nebies rovnako ako vo filme Hore do oblakov. Navyše tým prispejete dobrej veci.

Na charitu sa dá zarábať rôznymi spôsobmi. Agentúra The Adventurists so sídlom v anglickom Bristole na to ide cez ponúkanie nevšedných zážitkov. Záujemcovia sa v minulosti už mohli projektu rikšou naprieč Himalájami zúčastniť sa motocyklového závodu na najväčšom zamrznutom jazere na svete v Rusku. Za uplynulých pätnásť rokov sa spoločnosti podarilo vybrať vyše 6 miliónov eur.

Jedným z jej posledných projektov bol let na obrích nafukovacích balónoch napustených héliom. Inšpiráciu si tvorcovia vzali z populárnej pixarovky Hore do oblakov. Čo však ľahko vyzerá vo filme, sa horšie vykonáva v skutočnosti. Aby si agentúra navyše bola istá, že ponúka bezpečný zážitok, najprv ho musela sama otestovať. Tejto úlohy sa zhostil zakladateľ The Adventurists Tom Morgan.

Pôvodným plánom bol let v africkej Botswane. „Je tam veľa otvoreného priestoru a je to uprostred kontinentu. Keď bude teda viať dobrý vietor, neskončíme v oceáne a nezomrieme,“ nechal sa počuť Morgan. Po týždni neúspešných skúšok však z tohto zámeru zišlo.

Ďalšia destinácia sa stala oblasť severne od Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Aj tu komplikácie pokračovali. „Naším problémom bolo nájsť to správne počasie. Bolo ťažké chrániť balóniky, stále nám praskali,“ vysvetľuje muž.

Keď už zostávalo hélium na jeden posledný pokus, konečne sa to podarilo. Morgan pripevnený k primitívnej stoličke na kempovanie s balíčkom bezpečnostných pomôcok a pod sto farebnými balónikmi vzlietol do atmosféry. Počas dvojhodinového letu sa dostal do výšky dvoch kilometrov a celkom naletel vzdialenosť dvadsať päť kilometrov.

„Musel som si udržať chladnú hlavu a postupne začať prepichovať balóniky. Bol to neopísateľný pocit. Cítil som niečo medzi hrôzou a nadšením.“

Podľa zážitkového manažéra Matthewa Dickensa sa jednalo o skutočný vabank. „Neboli sme si ani istí, či sa Tom vráti živý. Mysleli sme, že to nezvládne. Nakoniec sa mu to ale podarilo.“

Agentúra vykonáva ešte ďalšie pokusy a skúmanie, než bude môcť zážitok ponúknuť šírej verejnosti. Zatiaľ si ho môžete pozrieť v priloženom videu.