Gothic je mestečko v Colorade, ktoré v 20. rokoch minulého storočia opustili jeho posledný obyvatelia. V roku 1974 sa do neho prisťahoval muž, ktorý si hovorí „Billy Barr“, a do dnešných dní v ňom pravidelne zbiera dáta o počasí. Vyslúžil si za to prezývku Strážca snehu.

Billy Barr sa do mesta prvýkrát dostal v roku 1972. Ako študent odboru životného prostredia na Rutgers University sa tam vydal na prieskum zloženia vody. Tichý život v meste duchov sa mu ale zapáčil a o dva roky neskôr sa do Gothic vo Skalnatých horách presťahoval nastálo.

Prvé roky života strávil v baníckej búde. Aby si ukrátil dlhé dni, začal pravidelne zbierať dáta o tunajšom počasí. Denné zrážky, hustotu snehu alebo teplotu – to všetko si každý deň zapisoval. Poznamenával si tiež prvé príchody zvierat na jar, pády lavín či časy topenia snehu. Z neškodnej záľuby sa stal železný zvyk, ktorý Barr praktizuje až do dnešných dní.
Zaznamenané údaje sú významnou demonštráciou zmeny klímy za posledné desiatky rokov. „Trvalá snehová pokrývka sa tvorí teraz neskôr a topí skôr. Za všetko môže stále otepľovanie,“ hovorí šesťdesiatpäť ročný muž.

Jeho tvrdenie neuznávajú oponenti globálneho otepľovania, však pre mužov hovorí fakt, že do oblasti nikdy neprišiel, aby sledoval nejaké zmeny, a ku svojmu názoru jednoducho dospel po objektívnom vyhodnotení zozbieraných informácií.

Ani Barr sa nezaobíde bez občasného kontaktu s civilizáciou a dvakrát za mesiac chodí do šesť kilometrov vzdialenej obce Crested Butte. Nezabúda myslieť tiež do budúcnosti a na horšie čas si zaobstaral dom blízko mesta. Dovtedy ale nemieni na svojom živote čokoľvek meniť, aj keď priznáva, že naozaj nie je tak romantický, ako si niektorí myslia.„Všetci si predstavujú sedenie v pohodlnom kresle a čítanie knižky, zatiaľ čo vonku ticho padá sneh. V skutočnosti je tu ale zas*aná nuda. Rovnako to mám ale tu rád,“ uzatvára.