Na dovolenke v Španielsku zabil turistku spätný prúd. Viete ako z neho von?

1737
Okolo zraneného plavca sa zbehli vydesení návštevníci.

V jednom z prázdninových letovísk v slnečnom Španielsku prišla o život česká turistka. Podľa informácií TN.cz údajne sa utopila neďaleko od brehu, keď ju z vody na pláž nepustil nebezpečný spätný prúd. Smrť českej občianky potvrdilo aj ministerstvo zahraničných vecí ČR.

Podľa informácií televízie Nova sa v osudný deň v Španielsku topili hneď tri české turistky. Na pláži bolo turistov z Čiech oveľa viac, a preto mala tragická udalosť mnoho svedkov. „Sedela na pláži, zrazu okolo nej bežala žena a za ňou muž, ani nekričali. Potom bežia späť s plavčíkom a zrazu vyťahujú z vody ľudí – tri ženy. Dve boli živé, jedna sa utopila,“ priblížila tragédiu dcéra jednej zo svedkýň.

 Keď zabíja spätný  prúd 

Podľa dotyčnej utopená turistka nezvládla silné spätné vodné prúdy, ktoré sa často vytvárajú pri pobreží s pozvoľným vstupom do mora. O tomto nebezpečenstve ale vraj neboli českí turisti vôbec informovaní. „Mama tam bola s kamarátkami a ja som jej hneď hovorila, ako je to s prúdmi. Odpovedala, že nevie. Nikto z nich to nevedel. Moja mama nechýbala ani na jednej schôdzke, na toto je veľmi poctivá. Po tragédii bola schôdzka a opäť sa o tom nehovorilo,“ povedal žena.

Američan narazil do ľudí na slávnej pláži úmyselne. Zabil ženu na medových týždňoch

Ako píše TN.cz, ľuďom bolo na dovolenke prostredníctvom delegátov oznámené, že do mora vstupujú dospelí na vlastné nebezpečenstvo. „Je fajn, že delegát povie, pozor na kabelku, ale pozor na prúdy a ako z nich von, nevie ani on sám,“ dodala žena.

Sofinku († 8) zabilo lietadlo pri pristátí na pláži: Prvé zábery nehody aj mrazivé svedectvo

Podľa odborníkov je najlepšie s prúdom nebojovať. „Všetci tí, ktorí sa utopili kvôli spätným prúdom, nezabil sám prúd, ale ich vysileniu v boji s ním,“ povedal muž, ktorý má sám s problematikou skúsenosti. „Rip current (spätný prúd) vás nikdy nestiahne pod vodu, len vás odnesie od brehu. Jeho sila zvyčajne slabne po 50 až 100 metroch. Prúd mení po niekoľkých minútach svojej umiestnení – tam, kde pred chvíľou bol, už nie je, a tam, kde nebol, sa môže objaviť,“ dodal muž.