Na fotografii z roku 1917 sedí moderne vyzerajúci muž. Je to snáď cestovateľ v čase?

3809

Cestovanie v čase hojne preberanou témou. Okrem autorov sci-fi však doteraz nikto nevynašiel spôsob, ako niečo také urobiť. Čas od času sa ale prihodí zvláštna udalosť, ktorá možnosť cestovanie v čase znovu otvára. Trebárs ako objavená fotografia.

Snímka pochádza z roku 1917 a je súčasťou publikácie Lestera Raye Petersona The Great History of Cape Scott (Veľká história Cape Scott), ktorá vyšla v roku 1974. Na fotografii z kanadského parku vidíme skupinku ľudí u pikniku na zátoke San Josef Bay. Na prvý pohľad na fotke nie je nič zvláštne. Keď sa ale pozriete pozornejšie, všimnete si muža, ktorý medzi ostatnými výletníkov vyčnieva.

Zatiaľ čo všetci ostatní muži sú oblečení podľa dobovej módy a na sebe majú košele a saká, on má na sebe moderné tričko a šortky a jeho hlavu namiesto klobúka zdobí len strapatý účes. Inými slovami povedané – vyzerá, ako by na fotke pricestoval z budúcnosti.

Fotka vzbudil na internete rozruch a ľudia prichádzali s rôznymi teóriami. Podľa jedného komentáru síce nebolo veľmi bežné, že by vtedy muži nosili tričká. V námorníckom šatníku bol ale už cca od roku 1913 a anglický pojem „t-shirt“ sa mal už za niekoľko rokov dostať do slovníkov. Modernému zjavu tiež dosť pridáva práve nedbalý účes.

„Sme zvyknutí, že ľudia z tej doby na fotkách príšerne pózujú a fotia sa vo svojich najlepších oblekoch. Takže keď sa niekto nechal zvečniť takto neformálne, zdá sa nám to až šokujúcim spôsobom moderné,“ myslí si ďalší človek v poznámkach.

Iný dodáva: „Keď uvážime, že nie je jediný, kto má na fotke kraťasy, povedal by som, že sa nejedná o cestovateľa v čase. Hrdinovia filmu Skvelé dobrodružstvo Billa a Teda možno cestovali v tričku a šortkách, ale ktorý ďalší cestoval v čase by si myslel, že presne toto je ten najvhodnejší outfit na výlet do minulosti?“

Podľa niektorých sa môže jednať tiež o šikovnú manipuláciu. Parametre fotografie sú možno schválne upravené tak, aby muž v tričku medzi ostatnými vynikal.

Čo si o podivnej fotke myslíte vy?

OBRAZOM: Geronimo a spol. Pozrite do tvárí skutočných indiánov