Republikánsky kandidát sľúbil zavedenie nových pravidiel pre výber imigrantov. Pôjde vraj o prísny filter. „Vzhľadom k hrozbám, ktorým čelíme, je čas zaviesť nové kontroly. Označil by som ich za dôkladný filter,“ vyhlásil Trump.

Agentúra AP s odvolaním sa na členov Trumpovej kampane uviedla, že záujemcovia o prijatie v USA budú odpovedať na otázky týkajúce sa náboženskej slobody, rovnosti pohlavia alebo práv homosexuálov.

Vláda bude využívať dotazníky, sociálne siete, bude sa pýtať aj priateľov a rodiny, aby zistila, či žiadateľ ctí americke hodnoty, ako je tolerancia a pluralizmus. Víza nebudú udelené nikomu, u koho nebude možné previesť náležitú previerku.

Vo svojom prejave venovanom zahraničnej politike Trump síce nenazval Obamu zakladateľom Islamského štátu (IS) ako pred týždňom, ale vyhlásil, že prezident neprejavil morálne odvahu.

Obamova politika podľa Trumpa „bez diskusie priamo zapríčinila vzostup IS“. Trumpová súperka vo voľbách a predstaviteľka demokratického tábora Hillary Clintonová podľa republikánskeho kandidáta nemá „duševnú ani fyzickú výdrž“ k boju proti IS a proti „mnohým nepriateľom“, ktorým USA čelia.

Trump okrem iného v Ohiu vyhlásil, že zamedzí Islamskému štátu používať internet a sociálne siete k náboru nových ľudí a k propagande. Bude proti nemu bojovať vojensky, ale aj na kybernetickom poli. „Nemôžeme dovoliť, aby sa internet stal nástrojom regrutovania,“ povedal Trump. Zničenie IS označil za hlavný cieľ svojej zahraničnej politiky.

Trump tiež zmenil svoj doterajší postoj k NATO, keď vyhlásil, že v prípade zvolenia bude s alianciou v boji proti IS úzko spolupracovať. „Pri tejto misii budeme s NATO úzko spolupracovať,“ uviedol. V minulosti pohrozil, že za jeho vedenie USA nemusia za určitých podmienok rešpektovať záväzky voči iným členom aliancie.