Päť Francúzov v pondelok zahynulo potom, čo sa krátko po štarte zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo na maltskom medzinárodnom letisku malé lietadlo.
Informovalo o tom periodikum Times of Malta. Tri z obetí boli zamestnancami francúzskeho ministerstva obrany, ktorí pôsobili v misii monitorujúcej pašerácke trasy.

Po páde začalo horieť

Malé vojenské lietadlo spadlo okolo 7:20 hod. neďaleko štartovacej dráhy jediného maltského letiska, ktoré leží v katastri obce Luqa, asi šesť kilometrov juhozápadne od metropoly Valletta.
Po dopade začal stroj okamžite horieť. Podľa očitých svedkov nedošlo pred dopadom k žiadnemu výbuchu. Na videách a fotografiách z miesta nešťastia je vidieť hustý čierny dym, ktorý stúpa z horiacich trosiek.
„Boli nájdené pozostatky piatich francúzskych štátnych príslušníkov,“ uviedol na twitteri maltský premiér Joseph Muscat.
Traja pasažieri boli zamestnancami francúzskeho ministerstva obrany, dvaja boli zamestnancami súkromnej spoločnosti, ktorá vlastnila lietadlo.
Účastnili sa monitorovacej misie nad Stredozemným morom, ktorej cieľom bolo odhaliť trasy pašerákov ľudí a drog, uviedol minister obrany Jean-Yves Le Drian. Úrady dôkladne vyšetria, čo nehodu spôsobilo, dodal.
Lietadlo bolo podľa úradov na ceste do líbyjskej Misuráty, maltská vláda ale uviedla, že sa stroj mal vrátiť za niekoľko hodín späť na stredomorský ostrov. Misia francúzskeho ministerstva obrany pašerácke trasy z Malty monitorovala asi päť mesiacov.
Havarovaný stroj bol registrovaný v USA a patril luxemburskej firme CAE Aviation, ktorá už zrútenie svojho lietadla typu Fairchild SA227 Metroliner potvrdila.
Maltské medzinárodné letisko je od rána kvôli havárii mimo prevádzky. Väčšinu spojov odkláňa riadenie letovej prevádzky na letisko na Sicíliu.