Aké boli dekadentnej večierky v byte maliara Alfonsa Muchu († 78), ktoré usporiadal jeho syn a spisovateľ Jiří († 76) v časoch normalizácie? O tom rozpráva nielen nový film Ireny Pavláskovej (59) Pražské orgie, ale aj ich priami účastníci, ako napríklad František Ringo Čech (76).

Dostať sa na známe Muchové večierky na Hradčany, bolo veľké vyznamenanie. Veď tam chodil Václav Havel († 75), Pavel Landovský († 78), Karel Gott (80), Ladislav Štaidl (74), Felix Slováček (76), Ondřej Soukup (68), Petr Hapka († 70) alebo Miloš Kopecký († 73). Proste všetci, ktorí niečo znamenali.
Na všetkých večierkoch bola samozrejme aj scenáristka a spisovateľka Marta Kadlečíková († 61), neskutočne krásna priateľka Jiřího Muchu, ktorý ju rád »požičiaval« i ostatným. A práve na Kadlečíkovú nadosmrti nezabudne Ringo Čech, ktorý Martu označuje za jednu z najvýznamnejších žien svojho života.

 

„Vedľa Muchu boli vždy klenoty. Marta čnela úplne nad všetkými. Ja som na nej mohol oči nechať. Ale vedel som, ako to u Muchu žije, tie bohémske večierky, a teraz som si predstavil Martu, ktorá tam kraľuje, ako ich všetky kosí, tých playboyov jedného po druhým. A hovoril som si: Ty chudáčik, tiež túžiš po takých krásnych ženských? Na to zabudni, blbeček,“ spomína Ringo, ktorý mal s Martou však vzťah len platonický. Bál sa k nej priblížiť. „Bál som sa, že ma Jirka Mucha zaženie a povie: bež, ty rockový bubeník, nechaj našu Martu. Pretože Marta nepatrila len jemu. „

Keď sa Ringo s Martou na sklonku jej života veľmi spriatelil, natočil s ňou kazetu. „Nie sú tie veci použiteľné, keď sa nechcem dostať do sporu s pozostalými alebo niekým, koho sa to týka,“ konštatuje Ringo Čech.

Do domu dochádzal aj režisér Vít Olmer (77), ktorý roky býval v susedstve. „V predných izbách vážne diskutovali poprední filozofi a literáti v kravatách, vzadu súložil kvetinové deti ako o život. Občas medzi ne niektorý z velikánov spredu taktiež zavítal, napríklad môj priateľ Václav Havel – avšak so zvolením manželky! „

Spoveď prostitútky, ktorú si kúpil Karel Gott

Olmer ho mal veľmi rád, bývala s ním vraj veľká zábava a nič »ľudského« mu nebolo cudzie. „Rovnako ako sa to vie o Masarykovi. Ale Česi, väčšinou malí, lokajskí ľudia, potrebujú vidieť svojich velikánov hlavne v nadživotnej, dôstojnej, bronzovej podobe,“ hovorí Olmer a popisuje, ako to u Muchu tiež prebiehalo. „Spomínam si, ako jedna z hudobných mániček vytiahla z batohu umelý pripínací úd, v tom čase u nás málo známu erotickú pomôcku, s komentárom: Volová, to som si priviezol z medzinárodného stretnutia pokrokovej mládeže v Berlíne!“

Film Pražské orgie, ktorého scenár napísala Irena Pavlásková podľa novely amerického spisovateľa Philipa Rotha († 88), do kín vstúpi 10. októbra. Jeho príbeh sa odohráva v Prahe v polovici 70. rokov v prostredí pražskej bohémy, disidentov a tiež zmyselných večierkov u Jiřího Muchu. A vyplávajú na povrch zaujímavé skutočnosti.