Kriminalistom z Českých Budějovíc sa podarilo rozpliesť mimoriadny prípad dvoch tragických úmrtí mladých žien, ku ktorým došlo v rakúskych horách, na tzv. ferratách. Spojovacím článkom oboch tragédií je tridsaťpäťročný horský sprievodca z Českých Budějovíc. Toho a ďalšieho muža čoskoro čaká súd, hrozí im minimálne šesť rokov väzenia.

Podľa doterajšieho vyšetrovania mali obaja obvinení muži porušiť množstvo pravidiel pre pohyb na horách, vrátane chýbajúcich profesijných oprávnení. Dôsledkom boli straty dvoch ľudských životov.

Prvá zo žien zomrela v roku 2019 na ferrate Wilddfrauensteig. Jednému z obvinených mužov potom dokonca asociácia horských vodcov vzala kvalifikáciu sprievodcu. Ani to ho však neodradilo, aby pokračoval vo svojej činnosti ďalej. A o rok neskôr zomrela ďalšia žena.

Hlavným organizátorom je muž z Českých Budějovíc. Zájazd v júli roku 2019 pripravil za odplatu pre dve desiatky záujemcov. „Hoci garantoval zabezpečenie svojej prítomnosti, tzn. prítomnosťou horského sprievodcu, tak sa zájazdu nezúčastnil a zodpovednosť preniesol na svojho tridsaťsedemročného kamaráta z Českého Krumlova,“ upresnil juhočeský policajný hovorca Jiří Matzner.

Kamarát však nemal profesnú kvalifikáciu horského sprievodcu a pravdepodobne ani potrebné skúsenosti na vedenie takého počtu osôb v náročnom horskom teréne. „Tiež nerešpektoval odporúčania Únie asociácií medzinárodných horských sprievodcov (UIMLA), stanovujúce maximálne šesť klientov na jedného profesionálneho horského vodcu,“ zdôraznil ďalej Matzner.

Horolezci aj so sprievodcom zahynuli vo Vysokých Tatrách! Urobil vraj množstvo chýb!

 Zlé počasie ich  neodradilo 

Navyše ani jeden z obvinených pred začiatkom výstupu na ferrate nereagoval na informácie o počasí, najmä na varovanie o výskyte búrok. Pravdepodobne v dôsledku týchto pochybení jedna členka skupiny, dvadsaťštyriročná žena, pri nebezpečnom zostupe na mokrom povrchu sa pošmykla a po strmom páde utrpela smrteľné zranenia.

„Privolaným rakúskym záchranárom potom zájazd obvinený muž z Českého Krumlova prezentoval ako akciu skupiny nadšených turistov,“ popísal policajný hovorca. Rakúske orgány tak vec uzavreli ako nešťastnú tragickú nehodu.

Vyšetrovatelia zistili, že pre vedenie takéhoto organizovaného zájazdu je však potrebné mať oprávnenie medzinárodného horského sprievodcu, ktoré ani jeden z obvinených nemal.

Českú asociáciu horských vodcov, ktorá sa od oboch mužov dištancovala. Dvojica nebola ich členmi ani členmi ďalšej oficiálnej organizácie sprievodcov. „Boli to samozvaní sprievodcovia,“ reagoval Josef Šimůnek, predseda asociácie. Zdôraznil, že je obrovský problém už v samotnej legislatíve. Podľa jeho slov je totiž veľmi ľahké získať živnostenské oprávnenie na takúto činnosť. „A to je samozrejme zle. Dlhú dobu na to upozorňujeme s tým, že je potrebné všetko sprísniť a upraviť. Nie je možné, aby horského vodcu robila nejaká rýchlokvaska,“ uviedol ďalej Šimůnek.

Heliskiing je úžasná adrenalínová zábava, ktorú Petr Kellner miloval. Zabila ale už viacerých

 O rok neskôr ďalšie  tragédie

To pre obvineného nebola až taká prekážka. Vo svojom podnikaní pokračoval a ďalej ponúkal zájazdy. V auguste 2020 zorganizoval ďalšiu výpravu. „Tentoraz na inú zaistenú cestu Drachenwand. Tu svojou nedbalosťou spôsobil smrť ďalšej, tentoraz dvadsaťpäťročnej ženy,“ potvrdil Matzner.

Podľa vyšetrovateľov viedol skupinu zhruba pätnástich ľudí, vrátane začiatočníkov, a to na náročnú ferratu. Pred nástupom na trasu do skupiny navyše zaradil dvadsaťpäťročnú ženu, začiatočníčku. „Tá nemala riadnu výstroj. A tak nesplnil svoju úlohu profesionálneho sprievodcu, keď ju z akcie nevylúčil,“ pokračoval hovorca juhočeskej polície.

Žena na ferrate od samého začiatku nedokázala postupovať bez pomoci ostatných z výpravy. Na vrchole podľa informácií vyšetrovateľov vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpania, na čo pôvodca nijako nereagoval. Žena sa potom pri zostupe zrútila z výšky okolo 50 metrov a zomrela.

„Ani po tejto tragédii sa však nezachoval v súlade s etikou danej profesie a vyšetrujúcim rakúskym policajným orgánom vedome zatajil, že je organizátorom platenej výpravy či akcie,“ upozornil Jiří Matzner.

Muž lezie po skalách bez zaistenia. Z tohto videa sa vám zatají dych

 Do prípadu sa vložila rodina druhej  zosnulej 

Českí policajti sa o druhej tragédii dozvedeli až na základe trestného oznámenia advokátky zastupujúcej rodinu druhej zosnulej ženy. Až neskôr potom zistili skutočnosť, že sa tragédie opakujú a spája ich jeden muž a jeho kamarát.

Obaja stanú v najbližšej dobe na základe podanej obžaloby pred súdom v Českých Budějoviciach, ktorý bude rozhodovať o ich vine a prípadnom treste. Hlavný organizátor a sprievodca z Českých Budějovíc je obžalovaný z dvojnásobného prečinu usmrtenia z nedbalosti a jeho kamarát z Českého Krumlova z prečinu usmrtenia z nedbalosti.