Na Slovensko sa vrátili aj posledné sťahovavé vtáky

681

Ako objasnil ornitológ Ján Dobšovič, to, že tieto operence prilietajú až v polovici mája, je dôsledok veľkej vzdialenosti, ktorú musia prekonať. „Práve po prílete tohto druhu môžeme konečne konštatovať, že k nám prileteli všetky sťahovavé druhy vtákov.“
      Tento robustný pinkovitý vták, veľký ako vrabec, má mohutný zobák a malé tmavé očká s karmínovočervenou škvrnou na čele a hrudi. „Práve pre farbu tejto škvrny nesie svoje meno červenák karmínový,“ priblížil Dobšovič. Na Slovensku hniezdi 500 až 1000 párov, najmä v kotlinách podhorských potokov a riek s hustými brehovými porastmi.
      Prvé sťahovavé druhy na Slovensko prileteli už vo februári, medzi nimi aj škovránky a cíbiky. V priebehu štyroch mesiacov to bolo štyri až osem miliónov vtákov, aby u nás zahniezdili a vychovali mláďatá. Červenáky karmínové patria medzi úplne posledné, ktoré prilietajú na Slovensko. V druhej polovici augusta až do novembra sa obrovské kŕdle vtákov začnú opäť presúvať na svoje zimoviská do južnej Európy, Afriky a Ázie.