OBRAZOM: Nahliadnite do kriminálneho sveta Ameriky

1765

Divadelné, pokojné, šokované. Spútaní, zbití, mŕtvi. Archívy denníka New York Daily News obsahujú fotografie zločincov všetkých pečiatok, od profesionálnych gangsterov až po dobre usporiadaných občanov, ktorí zavraždili afektu.

Vrah vysokoškoláčky William Patrick Farrell zapózoval v policajnom voze 3. marca 1955 ako démon. Inak duchmi bol posadnutý. Pred vraždou bol dvakrát hospitalizovaný v liečebni a po vražde v nej skončil znova.
Tím snov. Leon Liss, Barney Mortillaro, Milton „Shuffles“ Goldberg, Louis Liss, Pasquale Chicarelli a vodca gangu Richard Reese Whittemore (zľava doprava) na snímke z 25. marca 1926. Pred policajného fotografa sa partia dostala kvôli lúpeži drahokamov.
Kvôli spojeniu s Whittemorovým gangom sa za mrežami ocitol aj Isadore Strauss. Fotoreportér New York Daily News dostal príležitosť zvečniť ho 20. januára 1935.

 

Prvý svojho druhu. Fotka Ruth Snyderovéj na elektrickom kresle čitateľov denníka New York Daily News šokovala. Bola to prvá fotografia odsúdenca na smrť. Snyderovej bol udelený najvyšší trest za vraždu jej manžela. Poprava bola vykonaná 13. januára 1928. Foto sa v novinách objavilo pod hrubiánským titulkom „Smrť!“.
Pokojný rozprávač. Masový vrah Harry F. Powers, prezývaný Mäsiar z Clarksburg, opisuje detektívovi detaily svojho vyčíňania v meste Clarksburg. Odfotiť ho dovolila polícia fotoreportérovi New York Daily News 1. septembra 1931.
Dolapení a pomlátení. Edward Metelski a Paul Semenkewitz nevyzerajú na fotke z 18. decembra 1935 v najlepšej forme. Po úteku z väznice v Middlesex ich totiž chytili policajti a nemaznali sa s nimi. Zrejme aj preto, že Metelski predtým jedného z ich kolegov zabil.
Najobávanejší zabijak mafie. Abe (Kid Twist) Reles (uprostred) požíval renomé najnebezpečnejšieho nájomného vraha zo špeciálnej vetvy mafie spravujúca nájomné vraždy. Vtedajšie médiá ju označovali ako spoločnosť Murder, Inc. Na snímke z 4. novembra roku 1938 Reles zrejme ešte netuší, že nakoniec začne spolupracovať s políciou a pošle niekoľko svojich bývalých kolegov na elektrické kreslo. A že jeho život ukončí v roku 1941 pád z okna policajnej väzby, za ktorým stála pravdepodobne mafia.
Ľútosť? Šok? Spútaný LeRoy Luscombe sedí pred posteľou, kde leží jeho žena, ktorú zastrelil puškou na jelene. Obrázok z 20. apríla 1943.
Čo som mohol robiť? Majiteľ obchodu s alkoholom Abraham Weissman sa pozerá na telo Otisa Mimsa, ktorého zastrelil, keď sa pokúšal jeho obchod vylúpiť. Fotka vznikla 22. januára 1955.
To máš za kolegu. Pri zatýkaní Franka Lotta si 4. septembra 1961 sa policajti na ctiteľa zákona nehrali. Zavraždil im totiž kolegu Francisa X. Walsha.
Gangstri neumierajú v posteli. Telo Thomasa Bilottiho, vodiča a bodygaurda mafiánskeho šéfa Paula Castellana, leží rozstrieľané u steakhousu v East Side. Svojho šéfa 16. decembra 1985 neochránil.
Podvádzal? Vydesený Theodore A. Clement sedí v policajnom aute po tom, čo vystrelil na kolegu pri pokri. Fotoreportér ho vyhľadal 9. januára 1956.