Trinásťročný chlapec, ktorý v stredu na základnej škole v Belehrade zastrelil osem žiakov a člena ochranky, je podľa srbských médií najhorším detským viacnásobným vrahom v dejinách. Po streľbe je ďalších sedem ľudí zranených, jedna školáčka je stále v ohrození v živote, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.

Denník Blic napísal, že prípady, keď deti do 14 rokov zavraždia viac ľudí naraz, sú veľmi neobvyklé a srbský strelec medzi nimi čo do počtu obetí výrazne vyčnieva. Podľa denníka možno dohľadať informácie iba o troch prípadoch, keď deti mladšie ako 14 rokov zabili naraz viac ako štyroch ľudí.

Najčerstvejšie je podpaľačstvo z roku 2019, kedy deväťročný Kyle Alwood v americkom štáte Illinois úmyselne založil požiar vlastného domu, v ktorom spalo ďalších šesť členov jeho rodiny. Pri požiari prišlo o život päť ľudí, vrátane troch malých detí.

„Bolo to ťažké rozhodnutie. Je to tragédia. Obvinili sme veľmi mladého človeka z jedného z najzávažnejších zločinov, ktoré máme. Ale je potrebné to urobiť,“ vyhlásil prokurátor Greg Minger, ktorý chlapca vtedy obvinil z vraždy prvého stupňa.

„Všetci sa naňho pozerajú, ako by bol nejaké monštrum, ale taký nie je. Ľudia robia chyby. Áno, bola to hrozná tragédia, ale nemal by kvôli tomu prísť o všetko, čo má v živote pred sebou,“ uviedla pre stanicu CBC News chlapcova matka Katie Alwoodová.

Alwoodová dodala, že jej syn trpel ADHD a bipolárnou poruchou. Označila ho však za milujúce dieťa, ktoré si podľa nej zaslúži druhú šancu. S tým však nesúhlasí jej sestra Samantha Alwoodová, ktorá pri požiari prišla o svoju dcéru Rose. „Mali by ho držať v zariadení pre mladistvých než bude plnoletý. Potom by ho mali previesť do väzenia. Veľmi dobre vedel, čo oheň dokáže spôsobiť, či už niekomu chcel ublížiť alebo nie,“ uviedla Samantha Alwoodová.

V roku 2013 trinásťročný Marcelo Pesseghini zabil v Sao Paule štyroch ľudí – svojich rodičov, babičku a tetu. V matkinom aute potom odišiel do školy. Keď sa po vyučovaní vrátil domov, spáchal samovraždu.

Devätnásťročný vrah pri logistickom centra zastrelil 8 ľudí!

Rodičia trinásťročného chlapca slúžili dlhé roky u polície a chlapec bol preto od malička zvyknutý, že doma prechovávajú služobné zbrane. Aj on sám mal v izbe rozsiahlu zbierku detských pištolí. Napriek tomu sa u neho podľa polície nikdy dovtedy neprejavili násilnícke sklony.

„Vypočuli sme jeho spolužiaka. Ten nám povedal, že Marcelovým snom bolo stať sa nájomným vrahom. V noci vraj chcel zabiť svojich rodičov a žiť potom sám v opustenom dome,“ povedal britskému denníku The Guardian detektív Itagiba Franco, ktorý prípad vyšetroval.

V roku 1998 Mitchell Johnson (13) a Andrew Golden (11) zastrelili v škole v americkom Arkansase štyroch študentov a jednu učiteľku. Ďalších desať ľudí zranili. Oboch mladíkov polícia zatkla, keď sa pokúšali z miesta utiecť.

Zabila strelca na oslave! Žena svojou duchaprítomnosťou zabránila masovej vražde!

 Zranení sú v kritickom  stave 

Chlapec v srbskej škole strieľal dvoma pištoľami svojho otca. Žiaka siedmej triedy, ktorý sa podľa prezidenta Aleksandara Vučiča na útok vopred starostlivo pripravoval, po čine zadržala polícia, kvôli príliš nízkemu veku ale nemôže byť trestne stíhaný. Teraz je umiestnený na psychiatrii kvôli vyšetreniu. Polícia zatkla podľa BBC aj chlapcových rodičov.

Sedem z ôsmich zavraždených študentov boli dievčatá. Kvôli strelným zraneniam skončilo v nemocnici ďalších šesť detí a jedna učiteľka. „Dievča, ktoré včera podstúpilo akútnu operáciu kvôli zraneniam hlavy, je ďalej v kritickom stave na intenzívnej starostlivosti,“ povedal vo štvrtok riaditeľ nemocnice Siniša Dučić. Vo vážnom stave sú aj ďalší zranení.

Pri streľbe v Belehradskej základnej škole ostalo osem mŕtvych detí! Strelcom bol siedmak

Kvôli stredajšej tragédii bude podľa ministra školstva Branko Ružiča od piatku v krajine platiť trojdňový smútok. Streľba spôsobila v Srbsku obrovský šok. Napriek tomu, že je držanie zbraní v tejto krajine veľmi rozšírené, trestné činy so strelnými zbraňami sú vzácne a streľba v školách neslýchaná, poznamenala BBC.

Pri doteraz najhoršej streľbe do ľudí v Srbsku od konca balkánskych vojen zabil v roku 2013 šesťdesiatročný Ljubiša Bogdanović 14 ľudí v dedine Velika Ivanča. V roku 2007 strieľal tridsaťosemročný Nikola Radosavljević po okoloidúcich v obci Jabukovac, zastrelil deväť ľudí a päť zranil. V roku 2015 zabil muž menom Rade Šefer na svadbe svojho syna v šesť hostí a o rok neskôr Siniša Zlatić v kaviarni v obci Žitište zabil päť ľudí, pripomenula agentúra Reuters.