Nová a dlho pripravovaná vojnová dráma Dunkerque režiséra Christophera Nolana mala americkú premiéru v piatok 14. júla. Už teraz je však jasné, že ide o frontálny útok na kritiku, ktorá film zahŕňa neskrývaným obdivom a absolútnymi hodnoteniami.

Vojnová operácie Dynamo sa nepodarila úplne podľa plánu – spojený expedičný zbor Belgicka, Británie, Kanady a Francúzska zostal uväznený na plážach pri francúzskeho mesta Dunkerque. Písal sa rok 1940, začiatok vojny, a Nemci postupne okolo zboru sťahovali slučku. Nasledovala najslávnejšia evakuačná akcia v ľudských dejinách, ktorú sám Churchill označil za „zázrak u Dunkerque.“ Cez 300 tisíc spojeneckých vojakov sa v chaotickej situácii dostalo do bezpečia.
Nový snímok Christoper Nolana je rozprávaním z pohľadu troch účastníkov tejto masívnej akcie. V hlavných úlohách sa predstavili Tom Hardy (Šialený Max, seriál Taboo) a Cilliana Murphy (ktorý si okrem iného zahral Jozefa Gabčíka v snímke Anthropoid na motívy atentátu na Reinharda Heydricha).
Hoci je ešte príliš skoro hovoriť o číslach návštevnosti, je jasné, že snímka má, aspoň čo sa týka kritikov, vyhrané. Dunkerque má na serveri Rotten Tomatoes úžasných 98% (údaje z 18. júla). „Dukerk je film, ku ktorému Nolan smeroval celý svoj život. Je to jeho majstrovské dielo a nepochybne zatiaľ najlepší film roka,“ rozplýva sa nad filmom Rosie Fletcherová zo servera Digital Spy. „Nie je to len najlepšie Nolanov film, je to najlepšie vojnový snímku niekoľkých desaťročí,“ hovorí o Dukerku Joanna Langfieldová z The Movie Minute. „Pozrite sa na to na tej najväčšej obrazovke, ktorú nájdete. Až tak je to pohlcujúce,“ napísal Philip Concannona zo servera The Skinny.
Christopher Nolan sa ako režisér zviditeľnil v roku 2000 kedy jeho snímka Memento dostala nomináciu na Oscara za najlepší pôvodný scenár. Skutočné slávy sa mu ale dostalo hlavne vďaka výborne prijaté trilógiu o Batmanovi. Jeho posledným veľkým zárezom bola snímka Interstellar z roku 2014.