street-gallery-2
Prestížnu Stirlingovu cenu, ktorú udeľuje Kráľovský inštitút britských architektov (RIBA), získala umelecká galéria Newport Street Gallery v Londýne. Stala sa tak najlepšie britskou stavbou roku 2016. Vytvorilo ju známe architektonické štúdio Caruso St John.
street-gallery-4
Architektonické štúdio Caruso St John založili už v roku 1990 Adam Caruso a Peter St John. Finalistami prestížnej ceny sa stali už dvakrát, a to za realizáciu Galéria súčasného umenia vo Walsall (2000) a za Tehlový dom v Londýne (2006).
street-gallery-3
Až prestavba troch pamiatkovo chránených priemyselných budov z roku 1913, ktoré slúžili ako sklady a maliarske ateliéry pre divadlo v londýnskom West Ende, im však priniesla víťazstvo v súťaži.
„Prístup architektov Caruso St John k rekonštrukcii je citlivý a ukazuje jasné riešenie, ktoré vyjadruje poetické spojenie starého a nového,“ zdôvodnil voľbu Kráľovský inštitút britských architektov.
S dvoma novo pristavaným budovami zaberá galéria viac ako polovicu dĺžky celej ulice. Má celkom 37 000 m2 a zahŕňa šesť výstavných priestorov (jeden s výškou stropu jedenásť metrov) rozdelené do dvoch úrovní.
street-gallery-6
Damien Hirst môže byť pyšný
Galéria vznikla na popud slávneho výtvarníka Damiena Hirsta, ktorý si želal získať priestory, kde by mohol vystavovať diela zo svojich zbierok a organizovať zaujímavé výstavy. Súčasťou galérie je však aj obchod a reštaurácia, ktorá je k dispozícii návštevníkom počas dňa i večer po zatvorení galérie.
Nápad zadať prácu na projekte štúdiu Caruso St John sa vyplatil. Jeho architekti sa dokážu inšpirovať ako moderným umením, tak starou architektúrou: „Nie je možné fungovať mimo časopriestor a nemožno mimo neho ani navrhovať architektúru. Považovať novosť za kvalitu je absurdné predstava. Všetko sa stáva neoddeliteľnou súčasťou časopriestorového kontinua, čomu sa nedá uniknúť,“ tvrdí Adam Caruso a Peter St John.