Najmladší vrahovia Británia vraždili keď mali desať rokov. Dvojročného chlapca odlákali od matky a umučili na smrť

1663

V roku 1993 otriasla Veľkú Britániu vražda dvojročného Jamesa Bulgera. Na svedomí ju mala dvojica ešte len desaťročných chlapcov.

Najmladší vrahovia za posledných 250 rokov – tak britské médiá hovorili o dvojici Robert Thompson a Jon Venables. K hroznému činu, ktorý dodnes desí svet, došlo 12. februára 1993.

Dvojročný James Bulger bol vtedy spoločne s matkou Denise Fergus v nákupnom stredisku Strand v meste Bootle. Počas pochôdzok po obchodoch si matka odskočila do mäsiarstva a svojho syna stratila na pár minút z očí.

„Slovami sa nedá opísať, ako sa teraz cítim, ako sa cítim každý deň. Bola som tá, ktorá ho mala chrániť. Bola som tá, ktorá pustila jeho ruku… Boli to iba štyri krátke minúty, čo nebol po mojom boku. Stačilo by, aby som sa vtedy otočila doprava, a všimla by som si, ako ho odvádza, ako sa dôverčivo drží za ruku chalanov, ktorí ho chcú zabiť. Toho dnes najviac ľutujem,“ oznámila Fergus v rozhovore pre Daily Mail.

Ďalší priebeh osudného dňa zachytila ​​bezpečnostná kamera. Ku chlapcovi pristúpil

Venables, ktorý ho chytil za ruku a z nákupného strediska ho odtiahol von. Pred nimi podľa záznamov kráčal Thompson.

Dvojica s malým chlapcom ušla viac ako štyri kilometre. Cestou ich podľa následného vyšetrovania postretlo tridsať osem ľudí. Uplakaný chlapček so staršou dvojicou bol dvom z nich tŕňom v oku. Chlapci všetko ale ospravedlňovali tým, že sa jedná o ich mladšieho brata. Inému človeku tiež povedali, že sa chlapček stratil a oni ho vedú na policajnú stanicu. V skutočnosti ich cesta končila pri železničnej trati. U malého Jamesa doslova…

Matka s knihou, Ako som ho pustila.

Pár maloletých násilníkov mu najprv nalial do oka modrú farbu. Potom po ňom začali hádzať kamene a tehly a šliapali po ňom. Podľa niektorých správ ho mali dokonca sexuálne zneužiť, keď mu strkali baterky do konečníka. Utrpenie ukončila rana železnou tyčou. Mŕtve telo potom pohodili na koľaje, kde ho neskôr rozpolil vlak.

Jamesovo torzo bolo nájdené o dva dni neskôr. Na základe bezpečnostných záznamov polícia začala vypočúvať chlapcov z okolia vo veku od dvanástich do osemnástich rokov, ktorí sa v minulosti už dopustili kriminálnej činnosti. Na stopu skutočných páchateľov ich priviedla ešte len žena, ktorá oboch chlapcov poznala a tvrdila, že na ich oblečení boli šmuhy od modrej farby. „Sú to veľmi zlí chlapci,“ dodala.

Identita oboch vrahov bola počas vyšetrovania a procesu najprv skrývaná. Na popud pobúrenej verejnosti boli chlapci nakoniec súdení ako dospelí, čím sa odhalilo aj ich meno a podoba. Obaja dostali osem rokov a skončili v zariadení pre mladistvých so zvýšenou ostrahou. S novými identitami boli prepustení v roku 2001. Kým Thompson dnes seká dobrotu, Venables sa za mreže pozrel ešte dvakrát.

V roku 2010 bol za sťahovanie detskej pornografie odsúdený na odňatia slobody na dva roky. Z podobného dôvodu sa do väzenia vrátil aj tento rok vo februári. Okrem iného sa priznal k vlastníctvu príručky pre pedofilov, v ktorej si čítal, ako mať sex s malými dievčatami. Na súde vraj povedal: „Je to moja chyba. Znova som všetky sklamal. Trpím na nutkanie.“

Islamský štát cviči deti v stínaní hláv