Rozprávať vedel krásne. Dar reči bol jeho najväčší kapitál. Bol stále na cestách. Sám o sebe hovoril, že jej firemným zástupcom. Počas svojho života zažil kadejaké príbehy, robil kadejaké práce a položil do vodorovnej polohy kadejaké paničky. A pretože vedel tak krásne rozprávať, ženy ho skutočne milovali a radostne sa mu oddávali. Až ho jedného dňa vylovili mŕtveho z jeho auta, ktoré bolo utopené v hlbokej lesnej bažine…

Naposledy pracoval Hano W. ako zástupca firmy, ktorá predávala poľnohospodárske stroje. Jednou z jeho zákazníčok bola aj Katja G., ktorá spolu s manželom Tomasom viedla obecné poľnohospodárske družstvo a sama rodina pracovala na veľkom statku. Cez deň, kým Katjin manžel jazdil po poliach, zariaďovala organizačné záležitosti a venovala sa účtovníctvu. Hano W. sa u Katji často zastavoval, aby jej ponúkol nové a lepšie zariadenia. A takmer vždy zostal aj na dobrú kávu.

Skvelý milenec

Obchodné kontakty sa onedlho zmenili aj na súkromnú sympatiu. Katja sa do Hana zaľúbila a stala sa jeho milenkou. Hano nebol taký suchár ako jej manžel. Vedel tak krásne rozprávať, pochodil kus sveta, skrátka, bol to sveták…
Lenže jednu vec Katja nevedela: Jej skvelý milenec si medzičasom obľúbil aj Katjinu 16-ročnú dcéru Juditu. Judita bola vyvinutá dievčina plných tvarov, život z nej len tak tryskal, tak, čo si odopierať, keď sa ponúka, myslel si obchodný cestujúci a na zdržiaval sa v tejto príjemnej obci čoraz častejšie.
Katja po čase začala tušiť, že jej frajer má čosi aj s dcérou. Pozbierala odvahu a jedného dňa sa ho priamo spýtala: „Počuj, nemáš ty niečo aj s mojou dcérou?“
„Hm, a keby aj, veď predsa nežijeme v stredoveku!“ uškrnul sa svetaznalý obchodný zástupca.

Táto jediná cynická veta stačila.

Reakcia bola prudká a nečakaná. Katja si uvedomila, že je to vlastne priznanie. Že muž jej snov je klamár a podvodník, ktorý sa neštíti zviesť kohokoľvek, aj jej 16-ročnú dievčinu.
Katja chmatla ťažký hasák, ktorý ležal na polici a jediným úderom statnej ženy neverného zvodcu zabila!
Keď sa na obed vrátil manžel Tomas, našiel svoju ženu sedieť ako kôpku nešťastia a v slzách.
„Tomas, zabila som človeka,“ vykoktala zo seba Katja a niekoľkými vetami povedala mužovi celú pravdu. Nič nezatajila, nič neprikrášlila.
Pre niekoho z nás sa to možno zdá byť nepochopiteľné, ale oklamaný manžel nestratil ani jediné zbytočné slovo o mužovi, ktorý spával s jeho manželkou aj dcérou. Jeho žena jednoducho nemôže ísť do väzenia, to bolo jediné, na čo v tej chvíli myslel.

Ako prišiel, tak aj odišiel

Tomas bol muž činu, a nie mysliteľ. Naložil mŕtvolu Hana do kufra jeho auta a naštartoval. V lese poznal zákernú bažinu, v nej sa stratí všetko, tam nasmeroval auto obchodného zástupcu a pekne pomaličky ho nechal utopiť.
Onedlho sa do obce dostavila polícia. Pátrali po zmiznutom obchodnom zástupcovi. Vyslýchali všetkých, medzi inými aj rodinu G., teda Katju a Tomasa. Oni však iba mykli plecami: „Ako prišiel, tak aj odišiel,“ znela ich úsečná odpoveď.
Možno by sa tento prípad nikdy nebol vysvetlil. Polícia ho už takmer odložila medzi nevyriešené záhady. Ale o pol roka začali v celej oblasti realizovať projekt na vysušenie bažinatých oblastí. Pri ťažkých terénnych prácach sa z blatistého močiara začalo vynárať poškodené auto zmiznutého obchodného zástupcu. A v kufri ležala jeho rozkladajúca sa mŕtvola! Teraz bol prípad jednoznačný: To nebolo zmiznutie, to bola vražda!
Polícia sa znova vrátila do obce, tentokrát s väčšou silou a presnejšími otázkami. Katja nátlak nevydržala. Po niekoľkých dňoch sa s plačom priznala: vysvetlila, čo sa stalo, o láske, zvedení dcéry, o zabití a ukrytí mŕtvoly. Polícia musela zatknúť oboch spolupáchateľov – manželov G.
Na statku zostala dcéra Judita. Z mladého dievčaťa je dnes troska. Aj keď jej právnicky nemožno vyčítať žiadne porušenie zákona, cíti sa byť zodpovedná za oboch rodičov. Keby nebola podľahla zvodom obchodného cestujúceho, matka by nebola vrahyňa a otec spolupáchateľ! Okrem nekonečného súcitu s rodičmi, jej na krku zostal aj veľký dom a starosti o majetok. Zakázaná láska v tomto prípade nikomu zo zúčastnených nepriniesla ani šťastie, ani vytúženú rozkoš…
Zed